روشهای ایجاد انگیزه در یادگیری دانش آموزان

در مدارس دانش آموزانی هستند که به یادگیری مطالب علاقه ای ندارند. برای یادگیری بهتر و سودمند در دانش آموزان بهترین راه داشتن انگیزه است و تا زمانی که دانش آموزان انگیزه کافی نداشته باشند مطالب را به خوبی یاد نمی گیرند. در این نوشته چند راهکار برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای یادگیری مطالب بیان کردیم.

1. به او باور داشته باشید

اگر باور ندارید که یک دانش آموز قصد دارد کار و یا تکالیف خود را کامل انجام دهد، احتمالا این کار را نخواهد کرد. بنابراین این افکار را متوقف کنید و فرض کنید که آنها میخواهند و میتوانند کار و تکالیف خود را انجام دهند. بررسی کنید که آیا میتوانید این افکار را برای همه دانش آموزان به کار ببرید یا نه؟

2. دلگرم کننده رفتار کنید

گاهی اوقات دانش آموزانی هستند که به نظر تنبل میرسند، در واقع آنها دلسرد و نا امید هستند و در یادگیری مطالب مشکل دارند. ما میتوانیم از طریق کمک های کوچک به آنها نشان دهیم که واقعا میتوانند یاد بگیرند و موفق باشند. این کار باعث میشود که دید آنها متفاوت شود و حتی قادر به انجام کارهای کوچک هم باشند.

3. فعال بودن در کلاس باعث ایجاد انگیزه میشود

کسانی که در کلاس فعال باشند و کار انجام دهند در حقیقت در حال یادگیری هستند. اگر میخواهید دانش آموزان بیشتر یاد بگیرند باید اطمینان حاصل کنید که در کلاس فعال هستند یا فقط به حرفهای شما گوش میدهند و حضور فیزیکی دارند. زمانی که دانش آموزان در حال یادگیری هستند به آنها کمک کنید. یک راه آسان و قدرتمند برای یادگیری آنها ترکیب نوشتن و خواندن است.

 

4. آموزش مفاهیم به صورت یک سرگرمی باشد

شما لازم نیست که همیشه فعالیتهای سرگرم کننده را برای یادگیری انجام دهید. فقط زمانی که در حال آموزش مطلبی به دانش آموزان هستید سعی کنید آن موضوع را با شور و هیجان به آنها منتقل کنید. داستان های مربوط به مطلب را بگویید و از طنز استفاده کنید. شما به راحتی به آنها نشان میدهید که میتوانند یاد بگیرند و وقتی که دانش آموزان احساس کنند مطالب را به خوبی میفهمند و به موفقیت می رسند و یادگیری برای آنها لذت بخش خواهد بود.

5. با انجام تکالیف دانایی بیشتر می‎شود

تکالیف بیشتر به معنای یادگیری بیشتر نیست، بنابراین زمانی که انجام تکالیف را ارزشمند و ضروری میدانید اقدام به این کار کنید. وقتی که شما انجام تکالیف را محدود میکنید میتوانید بر روی آنها متمرکز تر بوده و بیشتر از دانش آموزان انتظار داشته باشید. اگر به آن اندازه ای که انتظار دارید وقت برای انجام تکالیف تخصیص نداده اند و انجام آن را ساده گرفتند،آنها را مجبور به انجام آن کنید.

6. با دانش آموز رو در رو صحبت کنید

وقتی که دانش آموز یک مشکل حاد دارد، سعی کنید با او صحبت کنید. از او سوال کنید چه مشکلی دارد و با چه چیزی در حال مبارزه است و از او بخواهید که چه چیزی باید تغییر کند تا بتواند موفق شود. یک طرح را با کمک همدیگر بسازید و سپس به او کمک کنید.

7. والدین را درگیر کنید

این کار ممکن است غیر ممکن باشد، اما میتوانید آن را امتحان کنید. گاهی وقتها به نظر می رسد که والدین علاقمند کمک دانش آموزان نیستند. بنابراین به آنها بعضی چیزها و کارهایی را که برای دانش آموزان سودمند میباشد یاد بدهید و منتظر بمانید و ببینید که چه اتفاقی می افتد. وقتی که با آنها صحبت میکنید بر روی راه حل ها تمرکر کنید نه مشکلات آنها.

8. در سازماندهی به او کمک کنید

موضوعات مهمتر از انجام تکالیف و سپس کنار کذاشتن وسایلشان وجود دارد که باید روی آنها کار کرد، بنابراین تا جایی که میتوانید به آنها کمک کنید تا قفسه های کتاب، پوشه های و کمد و کیف خود را سازماندهی کنند.

9. آموزش کامل مغز را در نظر بگیرید

اگر با آموزش کامل آشنا نیستید باید آن را بررسی کنید. توضیح دادن مطالب کار سختی نیست، اما بعد از اینکه یک مطلب را به آنها تدریس میکنید باید از آنها بخواهید که برای یکدیگر توضیح دهند. این کار بسیار شگفت انگیزی است و با انجام این کار دانش آموزان قطعا درگیر می شوند.

منبع: teach4theheart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *