چگونه برای درس خوندن در فصل امتحانات در خودمون انگیزه ایجاد کنیم؟

برای دانش آموزان امروزی، امتحان مثل میدان جنگ می مونه. اونها با ترس و استرس از اینکه ممکن هست قبول نشن و شکست بخورن با امتحانات مواجه میشن. والدین و جامعه رقابتی دانش آموزان، تا حدی اونها رو تحت فشار قرار میدن که من یاد جمله ی “یا انجامش بده یا بمیر” میفتم. کسب نمرات خوب مهم هست ولی نه به قیمت سلامتی و عواطف بچه ها. بنابراین یک توصیه مهم برای والدین این هست که: بچه ها رو در مواقعی که امتحان دارن، با فشارهای بی مورد، شکنجه نکنید. حواستون به درس خوندن اونها باشه، اینجوری اونها حواسشون پرت نمیشه و سراغ کارهای متفرقه نمی رند. فوبیای ترس، مقصر اصلی عملکرد پایین دانش آموزان در روز امتحان هست. همچنین اغلب دانش آموزان سطح متوسط، به طور ناخودآگاه به این فکر می کنند که چرا اونها نمی تونند مثل نمره اول های کلاس باشند، و این باعث افسردگی شون میشه.

اما اگه شما سخت تلاش کنید و از روش های هوشمندانه پیروی کنید، حتما موفق میشید و نمراتی رو که دوست دارید کسب می کنید.

یک جدول زمانی ایجاد کنید

یک برنامه درسی مخصوص خودتون داشته باشید.شما بهترین کسی هستید که می تونید نقاط قوت و ضعف خودتون رو تشخیص بدید. از روزی که برنامه ی امتحانی تون مشخص شد، برنامه ریزی رو شروع کنید. برای هر درس به اندازه کافی وقت بذارید و زمانی رو هم برای مرور مطالب در نظر بگیرید. برنامه ای که برای خودتون می نویسید باید عاقلانه و قابل اجرا باشه. بعد از اینکه یک برنامه خوب رو برای خودتون تنظیم کردید، به هر قیمتی که شده بهش پایبند باشید و اون رو اجرا کنید.

برای هر درس یک نمودار آماده کنید

شما حتما یاد گرفتید که چجوری نمودار بکشید، به همین ترتیب از همه ی موضوعات یک درس، نمودار ایجاد کنید و اون ها رو به ترتیب از سخت ترین تا آسون ترین لیست کنید. بعد اون ها رو با توجه به اهمیتشون در امتحان، الویت بندی کنید. اینجوری راحت تر می تونید درس ها رو بخونید و پیش برید.

برای خودتون اهداف کوتاه مدت مشخص کنید

اگه شما به یک اقیانوس نگاه کنید، هیچ وقت انتهای اون رو نمی بینید. اما اگه به یک دریاچه کوچک نگاه کنید به راحتی می تونید رودخانه های کوچکی که از اون جدا شده رو ببنید و مسیرهای اون رو تشخیص بدید. به طور مشابه، اگه شما برای خودتون اهداف کوتاه مدت و روزانه مشخص کنید، میتونید ماموریت درس خوندن برای امتحانات پایان ترم رو با موفقیت پشت سر بذارید. هر درس رو قسمت قسمت کنید و مشخص کنید که در هر روز چه مقدار باید مطالعه کنید، اینجوری حتما سرفصل های امتحان رو به راحتی می خونید و تموم می کنید.

درس ها رو به صورت ترکیبی مطالعه کنید

وقتی که در فرجه ی امتحانات پایان ترم به سر می برید، تعداد زیادی درس هست که باید همه رو بخونید. قاطی نکنید. یک درس رو صبح بخونید، یکی رو بعدازظهر و یکی دیگه رو شب. تمام روز رو برای خوندن یک درس نذارید. اینجوری درس خوندن براتون کسل کننده نمیشه.

همیشه از مطالبی که می خونید یادداشت برداری کنید

مزیت این کار، سالهاست که اثبات شده و همیشه دانش آموزان برتر در حین کلاس و زمان هایی که خودشون مطالعه می کنند، از مطالب مهم یادداشت برمیدارند و اونها رو هایلایت می کنند. شما می تونید یادداشت هاتون رو به صورت تصاویر و یا نمودارها بکشید. اگه خوب یادداشت برداری کنید در مواقع مرور خیلی به کارتون میان و نیاز نیست که دوباره کل کتاب رو مطالعه کنید.

برای خودتون زمان های استراحت در نظر بگیرید

اگه همش کار کنید، بدون هیچ تفریحی، شما کسل و خسته می شید. درس خوندنم همین جوریه. اگه بدون هیچ وقفه ای مشغول درس خوندن بشید، ذهنتون خسته میشه و از یک جایی به بعد هیچ فضای خالی ای برای یادگرفتن مطالب جدید نداره. استراحت کنید، موزیک خوب گوش بدید، فیلم ببینید و بازی کنید. وقتی که برنامه ریزی می کنید، این ها رو هم در برنامتون جا بدید.

به اندازه کافی بخوابید

دانش آموزان اغلب تمایل دارند از نیازهای حیاتی بدنشون که باعث سرحال بودن و هوشیاری شون میشه چشم پوشی کنند. در بعداز ظهر یک چرت کوچیک بزنید، این کار باعث میشه مغزتون انرژی از دست رفتش رو بدست بیاره و چشم هاتون استراحت کنند. خواب بعداز ظهر اختیاری هست ولی هرگز خواب شب رو به کمتر از 8 ساعت نرسونید. همچنین بهتون توصیه میکنم که شب ها تا دیر وقت بیدار نمونید و به جای اون صبح زود بیدار بشید و شروع کنید به درس خوندن.

برنامه خودتون رو با برنامه ی دوستاتون مقایسه نکنید

هر کسی منحصر به فرد هست و روش های خاص خودش رو برای درس خوندن داره. بعضی ها یک مطلب جدید رو سریع متوجه میشن و بعضی های دیگه به زمان بیشتری برای یادگیری نیاز دارند. بعضی ها درس ها رو با صدای بلند می خونند و بعضی های دیگه باید حتما مطالب رو بنویسند تا یاد بگیرند. بعضی ها ممکنه احساس کنند ادبیات درس آسونی هست، در حالی که از نظر بعضی های دیگه علوم آسون تره. بنابراین روی برنامه خودتون تمرکز کنید و سعی نکنید از دوستانتون تقلید کنید.

غذاهای مفید بخورید

یک رژیم غذایی سالم و متعادل، حاوی مواد مغذی ضروری هست که به شما در حفظ سلامتی تون کمک میکنه. از مواد غذایی بسته بندی شده، مضر و حاوی شکر اجتناب کنید.

برای موفقیت و کسب بهترین نمرات در امتحانات و همچنین آرامش داشتن در فصل امتحان، پیشنهاد هایی که در بالا ذکر شد رو انجام بدید. از اینکه در مورد اشکالاتتون از معلم سوال بپرسید خجالت نکشید. درس خوندن رو فقط برای فصل امتحانات و روزهای پایانی نذارید. در طول سال درس بخونید.

منبع: myprivatetutor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *