اگه در امتحان میان ترم رد شدیم، باید چیکار کنیم؟

مهم نیست شما چقدر درس خوندید یا چقدر نخوندید، واقعیت تلخ در حال حاضر این هست که شما میان ترم رو با موفقیت پشت سر نذاشتید و نمره قبولی رو کسب نکردید. حالا چجوری باید با این مساله کنار بیاید؟ و بعد از این باید چیکار کنید؟ این که شما چطور با این مساله کنار بیاید، تاثیر خیلی زیادی روی ادامه ترم شما داره. در نتیجه مهم هست که برای خودتون قدمی بردارید و کارهایی که در ادامهگفته میشه رو انجام بدید.

وقتی که آروم شدید، امتحان میان ترم رو بررسی کنید

وقتی که در یک امتحان میان ترم یا هر امتحان مهم دیگه ای رد شدید، کمی به خودتون زمان بدید تا بتونید روی کارهاتون تمرکز کنید. کمی راه برید، ورزش کنید، کمی غذای مغذی بخورید و بعد دوباره برگردید سراغ امتحانتون. نسبت به اتفاقی که افتاده دید بهتری داشته باشید. آیا شما در یک فصل از درس ضعف داشتید؟ آیا بخشی از مطالب رو به خوبی متوجه نشدید؟ آیا قسمتی از تکالیفتون رو به درستی انجام ندادید؟ آیا دلیلی خاصی برای اینکه نتونستید به خوبی خودتون رو برای امتحان آماده کنید، وجود داشته؟ اینکه بدونید دلیل رد شدن شما در امتحان چی بوده می تونه تاثیر مثبتی در عملکرد شما برای باقی مونده ترم داشته باشه.

با استادتون صحبت کنید

حتی اگه تمام افراد کلاس در امتحان میان ترم رد شده باشند، شما هنوز هم نیاز دارید که بدونید چرا شما رد شدید و چیکار باید انجام بدید تا امتحان بعدی و یا امتحان پایان ترم رو با موفقیت پشت سر بذارید. سعی کنید در ساعات اداری به دفتر استادتون برید و باهاش صحبت کنید. اساتید هستند تا به شما کمک کنند که یاد بگیرید، با وجود همه ی اینها یادتون باشه آبی که ریخته جمع نمیشه و شما قرار نیست با استادتون سر نمره و رد شدن بحث کنید. هدف شما از این ملاقات این هست که از استادتون کمک بخواید که شما رو راهنمایی کنه تا بدونید چجوری باید مطالعه کنید تا در امتحان بعدی موفق بشید.

با خودتون روراست باشید

در مورد اون چیزی که اتفاق افتاده و کم کاری هایی که داشتید، صادقانه با خودتون فکر کنید. آیا به اندازه کافی برای درس خوندن و امتحان وقت گذاشته بودید؟ آیا شما با خودتون فکر کرده بودید که از عهده ی امتحان به راحتی برمیاید و همه مطالب رو کامل نخونده بودید؟ چه کارهایی می تونستید انجام بدید تا برای امتحان آمادگی بهتری داشته باشید؟

متعهد بشید که تغییراتی رو برای بهتر عمل کردن در امتحانات بعدی، ایجاد کنید

حتی اگه شما در یک میان ترم خیلی مهم رد بشید و احساس کنید که آخر دنیا شده، ممکن هست که هنوز نشده باشه. هنوز امتحان های دیگه ای هست، نوشتن مقالات، پروژه های گروهی، گزارشات آزمایشگاهی، ارائه های کلاسی و امتحان پایان ترم، همه ی اینها وجود دارند و شما باید بتونید بهترین تلاشتون رو کنید که با موفقیت از عهده ی اونها بربیاید. بعد از اینکه دلیل شکستتون رو فهمیدید باید برای رفع اون و پیدا کردن راه های جدید برای بهبود و پیشرفت بیشتر تلاش کنید. بر روی کارهایی که می تونید تمرکز کنید، این کار به شما کمک میکنه که بهبود پیدا کنید.

اون کمکی که بهش نیاز دارید رو پیدا کنید

با خودتون روراست باشید، اگه شما در امتحان میان ترم رد شدید،ممکن هست شما به کمک نیاز داشته باشید. چون حتی اگه شما فکر کنید که در امتحان بعدی می تونید بهتر عمل کنید، نمره ی  میان ترم شما به این معنی هست که نمیشه همه چیز رو به حال خودش رها کرده و همه چیز رو به شانس واگذار کنید. همه ی هزینه هایی که بابت شهریه و تحصیل تون پرداخت کردید به شما میگه که باید از تمام امکانات و منابع دانشگاهی به بهترین نحو ممکن کمک بگیرید. به جای اینکه فکر کنید “برای دفعه بعد چیکار می تونم کنم؟” فکر کنید ” چه کارهایی در جهت آمادگی کامل برای امتحان مهم بعدیم می خوام انجام بدم؟”

می تونید برای کلاس های خصوصی ثبت نام کنید، از دانشجویان ارشد کمک بگیرید، یک گروه مطالعاتی تشکیل بدید و فقط اعضایی رو عضو کنید که واقعا تمرکزشون روی درس خوندن باشه نه شوخی و مسخره بازی، با خودتون خلوت کنید و یک مکان کاملا مناسب رو پیدا کنید تا در سکوت و بدون هیچ عامل حواست پرت کننده ای درس بخونید. هر کاری که احساس می کنید نیاز هست رو انجام بدید، در نتیجه می تونید موفقیت امتحان پایان ترم تون رو جشن بگیرید نه اینکه مثل الان احساسات ناگواری داشته باشید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *