اهمیت کار گروهی در محل کار

کار گروهی عملی رایج در محل کار محسوب می شود. در حقیقت، انجام کارها در بسیاری از مشاغل با دلایل مختلف به طور مکرر بصورت تیمی صورت می گیرد. در حالی که بسیاری از افراد ممکن است اعتقاد داشته باشند که انجام کارها بصورت تیمی بسیار مفید تر از زمانی است که به تنهایی کارهایشان را انجام می دادند، در اکثر موارد این یک نتیجه گیری صحیح به شمار می رود و هنگام کار گروهی نتایج بسیار بهتر از انفرادی کار کردن است. کار تیمی به افراد این امکان را می دهد تا مهارتهای خود را توسط دیگران گسترش دهند و همچنین فرصتی عالی برای اشتراک گذاشتن مهارت هایشان با یکدیگر محسوب می شود. هدف کلی کار گروهی ایجاد یک محیط کار مثبت است که در آن افراد برای رسیدن به یک نتیجه ی مشترک تلاش می کنند و گروهی از کارکنان یک مجموعه با به اشتراک گذاشتن دانش خود باعث افزایش اطلاعات سایرین می شوند. همراه ما باشید تا با برخی از مزایای کار گروهی آشنا شوید.

 

موثر تر به اهداف دست پیدا می کنید

کار تیمی عموما کمک می کند تا یک مموعه در مدت زمان کمتری به اهداف مشترکشان برسند. نسبت به وقتی که افراد به تنهایی مشغول انجام کارهای خود هستند، هنگامی که تعدادی از آنها با داشتن مهارت های متفاوت مکمل یکدیگر برای رسیدن به یک هدف می شوند، هم کارها به نتیجه ی مطلوب میرسد و هم زودتر به پایان می رسد.

افزایش و توسعه مهارت ها

اغلب در محل کار انجام دادن کارها بصورت تیمی توصیه می شود، زیرا منجر به افزایش مهارتها در بین اعضای تیم می شود. تعدادی زیادی از افراد در یک تیم وجود دارند که بصورت خود آگاه و ناخودآگاه می توانند از دانش و معلومات یکدیگر بهره ببرند و در نتیجه مهارتها و توانایی های خود را افزایش دهند.

باعث افزایش خلاقیت می شود

انجام دادن کارها بصورت تیمی قطعا به شما این امکان را می دهدکه دامنه ی خلاقیت خود را گسترش دهید. از آنجایی که در کار تیمی تعاملات زیادی بین فرد با سایر اعضای گروه وجود دارد، در نتیجه افراد می توانند ایده های خلاقانه ی خود را به اجرا بگذارند. گاهی اوقات یک مشورت ساده و بسیار کوچک باعث کمک به گروه و ساخت ایده های جدید برای پیشبرد کارها شود، در صورتی که هنگامی که بخواهید به تنهایی مشکلات را حل کنید اینچنین نخواهد بود.

منجر به پیشرفت ارتباطات می شود

وقتی که افراد در یک تیم با هم کار کنند، می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. همانطور که در قسمت بالا اشاره شد به کمک ارتباطات می توانید ایده های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. ارتباطات پیشرفته نه نتها باعث خلاقیت افراد می شود، بلکه احتمال سوء تفاهم یا درک اشتباه از صحبتهای مطرح شده را در محل کار نیز کاهش داده و یا از بین می برد.

روحیه ی کار تیمی

اعضای یک تیم برای مدت زمانی مشخص بر روی یک موضوع و یا پروژه با هم تعامل دارند. در این فرآیند بین کارکنان گروه حس وحدت، دوستی و یکپارچگی زیادی ایجاد می شود که آنها را متعهد می کند تا به اهداف تیم دست پیدا کنند. این نوع فضای کاری، باعث می شود تا کارمندان بازده ی بالاتری را داشته و برای مجموعه مفید تر باشند.

تقسیم بندی انجام کارها

از آنجایی که یک تیم هدفی مشترک را دنبال می کنند، هر کدام از اعضای تیم یک بخش از کار را انجام می دهند. کار گروهی تضمین می کند که همه ی اعضاء یک هدف را دنبال می کنند و تنها تعداد کمی از افراد نیستند که مسئولیت انجام کارها را برعهده میگیرند. انجام کار به صورت تیمی این تضمین را به شما خواهد داد که حجم کارها به طور مساوی بین اعضای تیم تقسیم می شود و این یکی از بزرگتری ویژگی هایی است که میتوان از فواید کار گروهی عنوان کرد.

کار گروهی چطور به ما کمک می کند؟

هنگام کار تیمی ساعتهای زیادی را با گروه صرف می کنیم، این کار باعث افزایش کارایی عملکرد تمامی آنها در همه ی زمینه ها خواهد شد. در گروه از دانش فردی و گروهی برای بالا بردن سطح اطلاعات اعضای گروه و کل تیم استفاده میشود. از ابزار های متفاوتی برای بهتر شدن فرآیند یادگیری در بین اعضاء استفاده می شود که خود این مساله باعث بهتر شدن عملکرد تک تک افراد در گروه و نحوه ی هماهنگی آنها باسایرین می شود.

منبع: davittcorporatepartners

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *