7 دلیل برای اینکه اهدافتان را بنویسید

بسیاری از مردم جهان علاقه ای به نوشتن اهداف خود در زندگی ندارند و خیلی کم پیش می آید که بتوانند به آنها برسند. در عوض بعضی از افراد هم هستند که تمامی اهداف خود را به طور واضح می نویسند و خیلی بیشتر از آنکه تصور می کردند به آنها دست پیدا می کنند. میلیون ها نفر از مردم درک درستی از کاری که انجام می دهند ندارند و بدون مقصود و هدف زندگی میکنند و به همین ترتیب زندگیشان به پایان می رسد. از طرف دیگر افرادی موفق هم هستند که به پیروزی های بزرگ دست می یابند، زیرا برای تعیین اهداف خود زمان در نظر گرفته اند و برای رسیدن به اهدافشان سخت تلاش می کنند. آنچه که به وضوح می توان دریافت این است، کسانی که اهداف مکتوب خود را حفظ می کنند موفق تر از افرادی هستند که هدفهای خود را نمی نویسند. این کار مزایای بسیار زیادی دارد، مثلا: چنین افرادی ارزش وقت خود را به خوبی درک می کنند و برای آن برنامه ریزی می کنند تا وظایفشان را به درستی انجام دهند. در ادامه 7 مزیت برتر نوشتن اهداف را با هم مرور خواهیم کرد.

 

1.یک نقشه ی راه برای آنچه که باید انجام دهید ارائه می کند

اگر شما نمی دانید که چه کاری باید انجام دهید، چطور می توانید به اهداف خود دست یابید؟ اگر نمی دانید که به کجا بروید چطور می توانید به مقصد برسید؟ اگر اهداف خود را به طور واضح بنویسید به شما کمک می کند تا به سمت آنها حرکت کنید. همچنین کمک خواهد کرد تا مصمم و متمرکز عمل کنید. داشتن اهداف نوشته شده به شما این امکان را می دهد تا ذهن خود را بر روی یک نتیجه ی دلخواه (و مراحل مورد نیاز برای به اتمام رساندن آن) متمرکز کنید. بدون دانستن آنچه که باید انجام دهید، شما نمی توانید هیچ کاری را به سرانجام برسانید.

2. دلیلی برای شروع روز خود دارید

این کار به شما بهانه ای می دهد تا به کمک آن برای رسیدن به مقصود امیدوارانه تلاش کنید. ما زمان زیادی از روز را برای تصمیم گیری در مورد انجام دادن و یا ندادن کارها هدر می دهیم، اما اگر اهداف را به طور صحیح و واضح نوشته باشید می توانید روز خود را خیلی سریع شروع کنید. میلیون ها نفر تمام وقت زندگی خود را هدر می دهند، زیرا دلیلی برای شروع کردن روز خود ندارند. بنابراین برای شروع روز نتیجه بخش باید اهداف را به طور واضح (شامل اقدامات لازم تکمیل یک عمل) بنویسید.

3. شما را در یک مسیر حفظ می کند

اگر شما مقصد خود را بدانید، نوشتن اهداف شما را در طی مسیر حفظ می کند. فرض کنید به یک مکان چند کیلومتری نسبت به منزلتان می روید، ممکن است در مسیر با انتخاب اشتباه و دور زدن غلط از مسیرتان خارج شوید، اما می توانید از شخصی سوال کنید تا راه را پیدا کنید و خیلی سریع در مسیر درست حرکت کنید.  هر کسی این را در یک زمان و یا در زندگی خود تجربه کرده است، بنابر این دانستن اینکه قرار است به کجا بروید کمک می کند در صورت خروج از مسیر درست بتوانید به راه و هدفتان برگردید. نوشتن اهداف مانند یک نقشه ی راه کمک می کند در هر شرایطی روش و راه درست را برای رسیدن به اهداف زندگی مان انتخاب کنیم.

4. مسیر پیشرفت را آسان می کند

اگر بدانید که چه چیزی را باید دنبال کنید، به راحتی می توانید مسیر پیشرفت خود را طی کنید. حتی می توان با تجزیه و تحلیل شرایط را بهبود داد. پیگیری پیشرفتها ی شما این امکان را می دهد تا زمانی که نیاز دارید به تلاشهایتان سرعت دهید و یا زمانی که بخواهید آن را متوقف کنید. حتی در کسب و کار هم سعی می شود تا نمودار پیشرفت فروش را دنبال کنند. بنابراین همانند یک کارآفرین نوشتن اهداف به شما کمک خواهد کرد تا پله های پیشرفت خود را دنبال کنید.

5. شما را وادار به تلاش بیشتر می کند

وقتی که اهداف خود را بنویسید، برای رسیدن به اهداف خود، مجبور به تلاش بیشتر می شوید. شما را وادار می کند تا تلاش مضاعفی را انجام دهید و راحتی و آسایشی که دارید را کنار گذاشته و معیارهای خود را ارتقاء دهید. همچنین نوشتن اهداف به شما کمک خواهد کرد تا موفقیت بیشتری کسب کنید.

6. برای رسیدن به اهدافتان کمتر اشتباه می کنید

نوشتن اهداف شما را در مسیر درست به جلو می برد و باعث می شود چیزی را خراب نکنید. انجام یک کار  مرتب و دقیق مفیدتر از به پایان رساندن کارها به شکلی نامرتب و در هم و بر هم است. بنابراین هنگاهی که اهداف خود را بنویسید، می توانید به سمت درست آن حرکت کنید.

7. احتمال دست یابی به اهداف نوشته شده بیشتر است

هر شرکتی، هر کارآفرینی دارای اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است، این اهداف بیشتر احتمال دارد که به نتیجه برسند. بنابراین باید تمامی اهدافی که می خواهیم به آنها دست پیدا کنیم را بنویسیم. این یک کار ضرورری برای هر فرد در طول زندگی است اگر می خواهد موفق شود.

اکنون مزایای نوشتن اهداف را می دانید، وقت آن رسیده است تا همه ی اهداف خود را بنویسید و زمانی را برای رسیدن به آنها تعیین کنید. این چهارچوب زمانی برای بررسی دورنمای هر کاری است که قصد انجام آن را دارید. تمام مزایایی که در بالا بیان کردیم را در ذهن خود نگه دارید، هر روز که به جلو حرکت می کنید اهداف خود را به واقعیت نزدیکتر کنید.

منبع: getmotivation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *