6 مرحله برای انضباط شخصی در هنگام مطالعه

انضباط داشتن در هر کاری میتواند بسیار مهم باشد. بسیاری افراد در کارهای مختلف سعی میکنند به هر ترتیبی موفق باشند، مهم نیست که چه راهی را انتخاب کنند فقط نتیجه برایشان اهمیت دارد. خوب است که در کارها نظم هم وجود داشته باشد. این موضوع در هنگام درس خواندن و مطالعه بسیار با اهمیت تر بوده و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

چرا انضباط شخصی مهم است؟

بنابر نظریه دانشمندان تعریف نظم انسانی” اصلاح یا تنظیم خود برای بهبود است”. این عبارت به معنی این است که اگر بخواهیم رشد و پیشرفت کنیم باید کلیه رفتار های خود را منظم پیش ببریم. اگر این عبارت را برای مطالعه در نظر بگیریم به این معنی است که باید در هنگام مطالعه از انجام کارهای خاصی جلوگیری و یا در حین تحصیل به کارهایی بپردازیم تا به نتایج مثبتی برسیم. انضباط شخصی در این راه بسیار مهم است، چون میتواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. وقتی که اهدافی را که برای خود تعیین می کنیم و آنها را به دست می آوریم اعتماد به نفس را افزایش می دهیم که درنهایت می تواند زندگی ما را بهبود ببخشد.

چگونه میتوان انضباط شخصی را در هنگام مطالعه رعایت کرد؟ در ادامه چند راهکار در این رابطه ارائه خواهم کرد.

1. حذف کردن وسوسه ها

انضباط شخصی ساده تر میشود زمانی که چیزهایی که شما را از مطالعه منحرف میکند را حذف کنید. در صورت لزوم باید موارد ی که باعث حواس پرتی شما میگردد را از دیدتان خارج کنید. اگر شما با تلفن همراه نیز حواستان پرت میشود آن را خاموش کنید. برای زمانی که قصد مطالعه کردن دارید باید به مدت 45 دقیقه هیچ چیزی اتفاق نیفتد. همچنین اگر موضوعی وقت شما را تلف میکند را باید برای مطالعه از بین ببرید. قبض های پرداخت نشده، یادداشت ها و یا هر تصویری که تمرکز شما را برای مطالعه بهم می ریزد را باید در زمان مطالعه از خود دور کنید.

2. قبل از شروع به فکر غذای ذهن باشید

مطالعات نشان داده است که وقتی ما در حال انجام کاری مخصوصا ذهنی هستیم انرژی خود را کم کم از دست می دهیم. بنابراین ما مجبوریم که برای انجام کارها از لحاظ فیزیکی و ذهنی انرژی مناسبی داشته باشیم و ماده ای مانند گلوکز که غذای مقوی ذهن است را به میزان لازم ذخیره کنیم. به همین دلیل اگر این مورد را نادیده بگیریم با وجود کنار گذاشتن وسایلی که موجب حواسپرتی هستند باز هم به دلیل ضعف ذهنی قادر به حل تمرینها نیستیم. بنابراین قبل از اینکه به مطالعه بپردازیم باید مطمئن شویم که بعضی از غذاهای ذهنی مانند تخم مرغ، شکلات و یا کافئین را برای اینکه گلوکز به اندازه کافی داشته باشیم را ذخیره کرده ایم یا خیر.

3. زمان بندی درست و دقیق داشته باشید

هرگز وقت مناسب برای شروع مطالعه وجود نخواهد داشت. بیشتر زمانهایی که خودتان برای مطالعه در نظر میگیرید بهتر از بیکار نشستن است. اگر انتظار دارید که بنشینید و زمان کاملا مناسب برای مطالعه بدست بیاورید، باید تمام عمر خود در این انتظار بمانید. دوستانتان از شما درخواست میکنند که برای دیدن یک فیلم به سینما بروید و یا اعضای خانواده میخواهند اتاق خود را تمیز کنند. اگر منتظر بمانید که همه چیز تمام شود تا احساس خوبی داشته باشید، هرگز وقتی برای مطالعه کردن نخواهید یافت.

4. از خودتان بپرسید

الف) اگر بخواهم میتوان: تصور کنید شما بر روی میز خود نشسته اید و پشت سر شما یک مهاجم با یک سلاح ایستاده است. اگر تنها چیزی که بین زندگی و گفتن خداحافظی به جهان وجود دارد مطالعه برای چند ساعت متوالی باشد (با وقفه برنامه ریزی شده) آیا می توانید آن را انجام دهید؟ البته که می توانید. هیچ چیز در جهان با ارزش تر از ندگی شما در آن لحظه نیست. پس اگر بتوانید همه چیز را رها کنید و آن را انجام دهید این کار را خواهید کرد. بنابراین شما می توانید مطالعه را با خیال آسوده در اتاق خواب خود و یا در کتابخانه در حالی که آنجا خیلی هم سکوت برقرار نیست انجام دهید. همه چیز بستگی به قدرت ذهن دارد. به خودتان انگیزه بدهید و بگویید من باید این کار را انجام دهم. گاهی اوقات 37 صفحه معادلات دیفرانسیل مانند یک سناریوی واقعی مرگ است، اما باید انجام شود.

ب) به خودتان فرصت دهید: قطعا فرصت دادن به خود به منزله ی رها کردن همه ی نظم و انضباطهای خود نیست، بلکه به معنای تنظیم یک برنامه ریزی کوتاه مده و اتخاذ استراتژی صحیح جهت مطالعه است. ساعت خود یا گوشی خاموش شده خود را روی 45 دقیقه تنظیم کنید، سپس خود را مجبور کنید تا به مدت 45 دقیقه مطالعه کرده و اطمینان حاصل کنید که در این زمان هیچ چیز یا کسی مزاحم شما نشود. بعد از 45 دقیقه به خود به مدت 5 الی7 دقیقه استراحت دهید. میتوانید به حمام بروید و یا پاهای خود را حرکت دهید و غذاهای مقوی برای تقویت ذهن بخورید و سازماندهی مجدد کنید و زمانی که تایم استراحت تمام شد دوباره به مطالعه بپردازید.

5. به خودتان پاداش دهید

گاهی وقتها پاداشی که برای داشتن انضباط شخصی به خودتان میدهید باعث بالا رفتن عزم واراده در شما خواهد شد. به ویژه کسانی که در تلاش برای یادگیری و مطالعه هستند، به چیزی بیشتر و ملموس تر به عنوان جایزه احتیاج دارند. بنابراین سیستم پاداش را در نظر بگیرید. زمان خود را تنظیم کنید و به مدت 20 دقیقه بدون وقفه مطالعه کنید. اگر در این محدوده زمانی توانستید مطالعه کنید یک ستاره به خود بدهید. بعد از یک وقفه کوتاه برای استراحت مجددا 20 دقیقه دیگر مطالعه کنید و اگر باز هم موفق شدید یک ستاره دیگر برای خود در نظر بگیرید. وقتی که سه امتیاز جمع کردید و یک ساعت کامل بدون هیچ حواس پرتی مطالعه کردید و برای خود پاداشی در نظر بگیرید.

6. تمرین انضباط شخصی با هدف های کوچک

انضباط شخصی یک عمل طبیعی نیست. بعضی از افراد بیشتر از دیگران روی خود کنترل دارند. آنها توانایی کم نظیری در گفتن “نه” دارند، حتی زمانی که پاسخ آنها مثبت است. بنابراین باید بدانید انضباط شخصی یک مهارت اکتسابی است. درست مانند پرتاب آزاد (در ورزش بسکتبال) که با دقت بیشماری بعد از ساعت ها تمرین بدست می آید. دانشمندان می گویند که برای انجام یک کار تخصصی ممکن است بیش از چندین ساعت طول بکشد اما شما با تکرار آن به هدفتان نزدیکتر می شوید. بنابراین اگر شما میخواهید در طول تحصیل دانش خود را بالا ببرید باید یک نظم به خصوصی داشته باشید. شما باید از کوچکترین کارها شروع کنید تا به بزرگترینها برسید. مثلا در مطالعه با خود بگویید من فقط 10 دقیقه مطالعه خواهم کرد و بعد 5 دقیقه استراحت میکنم. بعد که دیدید کار آسانی است آن را با 15 دقیقه ادامه دهید و تا 45 دقیقه برسانید. بعد زمان را کنترل کنید و پاداشی برای خود در نظر بگیرید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *