10 ترفند برای اینکه انجام تکالیف را به تعویق نیندازید

انجام تکالیف منزل شاید همیشه با دشواری و بی میلی بوده و به دنبال خود استرس را نیز برای فرد به همراه داشته باشد. استرسی که در خانه موجب ناراحتی و اضطراب شده و در نهایت مانع از موفقیت شما در یادگیری مطالب خواهد شد. با این حال میتوانید به راحتی با تنظیم عادت های مطالعه ی خود این احساس سرکش را کنترل کرده و از آن دوری نمایید. اگر تکالیف با برنامه و روی یک اصول سازمان یافته دنبال شود، انجام تکالیف منزل می تواند تجربه ای رضایت بخش و جذاب برای هر کسی باشد. در اینجا چند نکته برای رسیدن به این هدف را بازگو کرده ایم.

1 . تمرین مدیریت زمان

مدیریت زمان کلیدی راه گشا برای اجتناب از استرس انجام تکالیف است. قرار دادن زمان کافی برای انجام تکالیف و وظایف تحصیلی به سرعت باعث تکمیل شدن همه ی آنها می شود و خواهید دید که موضوع به آن پیچیدگی که شما فکر می کردید نبوده است.

  • هر روز زمانی را برای انجام تکالیفتان معین کنید، در انتخاب زمان مناسب مختار هستید و میتوانید زمانی که نشسته اید و کاری ندارید را برگزینید. ممکن است صبح اول وقت قبل از آنکه به مدرسه بروید را انتخاب کنید و یا عصر هنگامی که از مدرسه بازگشتید.
  • برای آنکه بهتر زمان بندی کنید از تقویم و یا هر چیز دیگری که فکر می کنید مفید است بهره ببرید. در تقویمتان زمانهای مهم مانند روزهای امتحان و یا هر نکته ی دیگری که لازم است در تاریخی خاص در یادتان باشد را یادداشت کنید. این کار کمک می کند تا درک بصری بهتری از هر آنچه پیش روی شماست داشته باشید.
  • در زمان بندی حساسیت به خرج ندهید و زمان کافی برای انجام امور در نظر بگیرید چرا که برای به پایان رساندن هر کاری وقت کافی اولین نیاز شماست. واقع بینانه زمان بندی کنید و خوب فکر کنید برای هر تکلیفی چقدر زمان لازم است، برای تکالیف مختصر تر زمان کمتر و برای تکالیف مفصل زمانی بیشتر در نظر بگیرید.

2. سوال بپرسید

یکی دیگر از دلایل استرس و عقب افتادن تکالیف مدرسه این است که سوالات را درست متوجه نشده اید و نمی دانید چگونه راه حل را بیابید. ممکن است سوال شما پیرامون هر نکته از هر درسی باشد، هیچ سوالی احمقانه و پیش پا افتاده نیست و باید پاسخ آن را پیدا کرد. سعی کنید به هر ترتیبی جواب سوال خود را از معلم، والدین، دوستان و یا هر روش دیگر بیابید.

3. گوش دادن به درس و یادداشت برداری

شاید موضوع خیلی ساده ای باشد اما مساله ای است که خیلی از دانش آموزان با آن درگیرند و چیزی نیست توجه به معلم و همزمان یادداشت برداری از دروس در حال تدریس. وقتی زمانی را برای سازماندهی افکار خود خرج می نمایید به طبع اطلاعات کلیدی که برای برنامه ریزی تحصیلی خود نیاز دارید در ذهن شما مرور خواهد شد و مشخص می شود هر تکلیفی چقدر زمان می خواهد.

4. برای تکالیف سخت تر، زمان بیشتری اختصاص دهید

یک تمرین آزمایشی انجام دهید تا متوجه شوید هر کار چقدر زمان می برد، به این ترتیب مشخص می شود چه کاری نیازمند چه قدر زمان است. هر چه بیشتر تمرین کنید استرس کمتری را هنگام انجام تکالیف و یا امتحان متحمل خواهید شد.

5. به طور منظم تکالیفتان را مرور کنید

هر روز عصر یا حداقل هر دو روز یک بار، هر آنچه را که از درسهای گذشته آموخته اید مرور کنید. هنگامی که در موضوعاتی خاص احساس کردید دانش کافی را هنوز بدست نیاوردید و کمی ضعف دارید، دفعات مرور مساله را بیشتر نمایید تا مشکل حل گردد، این کار به شما کمک می کند که اعتماد به نفس خود را در زمینه های مختلف افزایش دهید.

6. یک خواب خوب، یک خواب بی استرس است

شاید امری واضح باشد، اما وقتی که استرس مشق شب را به همراه دارید از یک خواب لذت بخش شبانه محروم خواهید شد. تحقیقات نشان میدهد کودکان و نوجوانان به 10-9 ساعت خواب نیاز دارند. این موضوع تاثیر قابل توجهی در تمرکز، یادگیری، خلاقیت و تصمیم گیری آنها دارد که نکات مهمی هم در کلاس درس و هم خارج از مدرسه محسوب می شوند.

7. اجتناب از به تعویق انداختن تکالیف

شاید بتوان گفت به تعویق انداختن تکالیف بزرگترین عامل بروز استرس در انجام تکالیف محسوب می شود. بعد از آنکه مقدار زیادی از وقتی که باید برای انجام تکالیف خود صرف می کردید را به چک کردن صفحات خود در فضای مجازی و گوش دادن به موسیقی گذراندید، با نگاه کردن به ساعت از وقتی که هدر داده اید شگفت زده می شوید. چنین کارهایی را به عنوان پاداش برای انجام تکالیفتان در نظر بگیرید.

8. هیچ چیز جای یک میان وعده ی سالم را نمی گیرد

پیوند اثبات شده ای میان آنچه که می خوریم و عملکرد مغزی ما وجود دارد. کارکرد حافظه و توانایی افراد در یادگیری و همچنین حالت های عاطفی متفاوت تحت تاثیر مواد خوراکی است که به بدن خود می رسانید، بنابراین بهترین راه انتخاب یک رژیم غذایی سالم در طول روز است.

9. نفس عمیق بکشید

اگر هنگامی که غرق در انجام تکالیف روزانه ی خود هستید ناگهان استرس شدیدی به سراغتان آمد، با چند نفس عمیق برای خود قدری زمان بخرید تا آرامش بر شما حکم فرما شود. هنگامی که نفس عمیق می کشید قادر خواهید بود تا سیستم عصبی خود را بهتر کنترل نمایید و تمرکز بیشتری در زمان مطالعه داشته باشید.

10. برای خود وقت بگذارید

هر چند مهم است که زمان خود را برای انجام تکالیفتان مدیریت نمایید، اما اگر بعد از مدت زمان طولانی که به موضوعات درسی خود پرداختید کمی وقت را به خود اختصاص دهید و کارهایی که به آنها علاقه دارید مثل رفتن به استخر یا پیاده روی و یا گذراندن یک آخر هفته با دوستان را در برنامه ی خود بگنجانید، این کار راندمان شما را در هنگام مطالعه بالاتر خواهد برد. مهم نیست که چه کاری را انجام دهید فقط کمی برای خود وقت بگذارید، یک ذهن شاد و سالم در زمان مطالعه بیشتر کاربرد خواهد داشت.

منبع: studiosity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *