چطور یک امتحان کتاب باز (open book) رو با موفقیت پشت سر بذاریم؟

اولین واکنش شما وقتی که استادتون اعلام کنه :”امتحان بعدی شما کتاب باز خواهد بود”، چی هست؟ اکثر دانشجویان، یک نفس راحت می کشند و احساس آسودگی می کنند و فکر می کنند که این امتحان براشون مثل آب خوردن خواهد بود و جنبه ی سرگرمی داره. اما آیا واقعا همین جوری هست؟

هدف از یک امتحان کتاب باز چیست؟

در حقیقت امتحان های کتاب باز، امتحان های آسونی نیستند. هدف از این مدل امتحان گرفتن این هست که شما یاد بگیرید چجوری اطلاعاتی که لازم دارید رو پیدا کنید. مطمئنا شما در حین آزمون و جلسه امتحان تحت یک سری فشارها مثل محدودیت زمانی و اضطراب هستید، اینکه بتونید در اون شرایط اطلاعات لازم تون رو استخراج کنید، مهم هست. حتی مهم تر از همه، سوالات به گونه ای طراحی شدند که به شما یاد بدند چجوری از ذهنتون استفاده کنید. برخلاف باورهای عمومی شما قرار نیست در مواقعی که امتحان کتاب باز دارید از شر درس خوندن خلاص بشید، شما فقط نیاز دارید که کمی متفاوت تر درس بخونید.

سوالات در یک امتحان کتاب باز چگونه هستند؟

اغلب در اینجور امتحان ها، سوالات از شما می خواند که موضوع مشخصی رو از کتاب درسی تون، توضیح بدید، ارزیابی کنید و یا مقایسه کنید.

  • برای مثال: شباهات ها و تفاوت های دیدگاه توماس جفرسون و الکساندریت هامیلتون رو در رابطه با نقش و اندازه دولت ها بیان کنید.

وقتی با همچنین سوالی مواجه شدید، به خودتون زحمت زیر و رو کردن کتاب برای پیدا کردن خلاصه ی این عنوان رو ندید. به احتمال زیاد، جواب این سوال در کتاب شما یک پاراگراف کوتاه نیست و حتی شاید از یک صفحه هم بیشتر باشه. شما برای جواب دادن به این سوال نیاز دارید که درک کاملی از این دو دیدگاه فلسفی داشته باشید که تنها با خوندن یک فصل کامل از کتاب به اون درک می رسید. در طول امتحان شما وقت کافی برای پیدا کردن همه اطلاعات و جواب کامل دادن به این سوال رو ندارید. در عوض شما برای پاسخ درست دادن به این سوال، باید کلیات جواب رو بدونید و در حین امتحان فقط به دنبال اطلاعات ضروری باشید که جواب های شما رو اثبات می کنه.

آماده شدن برای یک امتحان کتاب باز

چندین کار مهم هست که شما باید اون ها رو جهت کسب آمادگی برای امتحان های کتاب باز، انجام بدید.

  • پاراگراف ها رو به طور کامل قبل از امتحان بخونید، انتظار نداشته باشید بدون خوندن، همه ی جواب ها رو سریع سر جلسه امتحان پیدا کنید.
  • بدونید که هر چیزی رو کجا باید پیدا کنید، سرفصل ها و عناوین بخش ها رو بخونید و یک طرح خلاصه برای خودتون ایجاد کنید. این کار ساختار کلی کتاب رو در ذهن شما تثبیت می کنه.
  • همه نکات مهم رو با کاغذ یادداشت چسبوندن، مشخص کنید. اگه از نظر معلم تون اشکال نداره، قسمت های مهم متن کتاب رو با کاغذهای رنگی قابل جابجایی مشخص کنید. حتما قبل از اینکار از معلم تون بپرسید.
  • یادداشت برداری های سرکلاستون رو مرور کنید. صحبت های استادتون معمولا یک مرور کلی از موضوعات و مفاهیمی که قرار هست در امتحان بیاد رو بهتون میده. که شما تنها با خوندن کتاب به اون ساختار کلی دست نخواهید یافت.
  • اگه از نظر استادتون منبع نشده. از مطالب مهم کتاب و فرمول ها و همچنین از نکات مهم توضیح داده شده در کلاس، یادداشت برداری کنید و اونها رو سر جلسه امتحان با خودتون داشته باشید.

در طول امتحان کتاب باز چکار باید کرد؟

اولین کاری که باید انجام بدید، ارزیابی سوالات هست. بررسی کنید که هر سوال از شما چه چیزی رو خواسته. گفتن یک قانون یا تفسیر یک موضوع. سوالاتی که از شما می خوان تا یک قانون یا نظریه رو توضحیح بدید معمولا از سوالات تفسیری راحت تر هستن و سریع تر می تونید جوابشون رو بدید. این سوالات معمولا با عباراتی مثل : “پنج دلیل برای …. بنویسید” یا  ” چه رویدادهایی منجر به …. شدند؟” شروع میشن. بعضی از دانش آموزان ترجیح میدن اول به این سوالات پاسخ بدند و بعد به سراغ سوالهای تفسیری و وقت گیرتر برند چون اونها نیاز به فکر بیشتری دارند.

به هر سوالی که پاسخ میدید نیاز هست نقل قول هایی از کتاب ذکر کنید که افکار و نظرات شما در مورد اون سوال رو اثبات کنند. هر چند که باید حسابی مراقب باشید. هر دفعه فقط چند کلمه رو عینا مثل کتاب بنویسید. اگه شما جواب ها رو دقیقا از متن کتاب کپی کنید، هیچ نمره ای به شما تعلق نمی گیره و اون سوال رو از دست می دید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *