چگونه در امتحان تشریحی بهترین نمره رو کسب کنیم؟

فکر کنید که امروز روز امتحان هست و شما سر جلسه نشستید و مسئول برگزاری امتحان برگه ها رو پخش می کنه. شما ذهنتون رو از تعاریف، تاریخ ها و جزئیات پر کردید و برای یک امتحان تستی یا یک آزمون صحیح و غلط آماده هستید. اما وقتی که برگه ی سوالات رو تحویل می گیرید، انگار آب یخ روی سرتون ریخته باشند، می بینید که با یک امتحان تشریحی روبرو هستید. اوضاع چجوری پیش خواهد رفت؟ شما به طور ناگهانی قراره برای بدست آوردن بهترین نمره، مبارزه کنید و تنها سلاح شما یک برگه کاغذ سفید و یک خودکار هست. چیکار می تونید کنید؟

چرا معلم ها در امتحانات سوال های تشریحی طرح می کنند؟

سوالات تشریحی بر اساس موضوع و ایده های اصلی طرح میشن. معلم ها سعی می کنند در امتحانات از سوال های تشریحی استفاده کنند تا به دانش آموزان این فرصت رو بدن که همه ی اون چیزی رو که در کلاس درس طی هفته ها و یا ماه ها یاد گرفتند، توضیح بدند. اونها می خواهند که دانش آموزان سوالات رو با کلمات خودشون با توجه به اون چیزی که فهمیدند و درک کردند، جواب بدن. گرچه که پاسخ سوالات تشریحی، بهتر مشخص میکنه که دانش آموزان واقعا چقدر درس رو خوندند و بلد هستند. معلم ها از دانش آموزان انتظار دارند که وقتی به سوالات تشریحی پاسخ میدند، اطلاعات رو به صورت سازمان یافته و در یک قالب منطقی، مشخص و مرتب بنویسند.

1. همه ی منابع امتحان رو کامل و با دقت بخونید

مهم ترین نکته برای آمادگی در امتحان های تشریحی، این هست که هفته قبل از امتحان، درس خوندن رو شروع کنید. در همه ی جلسات کلاس شرکت کنید، یادداشت برداری کنید، مرتبا یادداشت هاتون رو مرور کنید، شب قبل از امتحان رو به مرور مطالب درسی و نکات مهم اختصاص بدید نه اینکه شب آخر کلی مطلب جدید داشته باشید و برای بار اول اون ها رو بخونید.

2. سر جلسه، آرامش داشته باشید

هنگامی که با محدودیت زمانی مواجه میشید و وقت کمی تا پایان امتحان دارید، ممکن هست که استرس بگیرید و وسوسه بشید قبل از درست خوندن سوال و فهمیدن مفهومش، تند تند شروع کنید به نوشتن جواب. با این وسوسه مقابله کنید، آروم باشید و چندتا نفس عمیق بکشید. حالا سوال رو با دقت بخونید به جوابش فکر کنید و مطالب رو مرتب شده روی برگه ی پاسخنامه بنویسید. بهتره که در ابتدای امتحان چند دقیقه وقت بذارید، همه ی سوال ها رو یک دور بخونید و کمی به جواب اون ها فکر کنید.

3. دستورالعمل ها رو بخونید

گاهی شما قراره یک امتحان سراسری و استاندارد داشته باشید، مثل آزمون های ورودی مدارس خاص، اینجور امتحان ها از قبل قوانین شون مشخص شده هست و شما می تونید شب قبل اون ها رو مطالعه کنید و در زمان امتحان تون صرفه جویی کنید. اگه امتحان شما جز اون دسته از امتحان ها نبود، اول دستور العملش رو با دقت بخونید تا بدونید چند تا سوال هست، شما چه تعدادی رو باید پاسخ بدید، برای هر سوال، چند خط باید جواب بدید.

4. هر سوال رو چندین بار و با دقت بخونید

وقتی که شما سوال رو به درستی درک کنید، نصف راه رو رفتید. گاهی قسمتی از جواب در خود صورت سوال هست. به دنبال کلمات کلیدی باشید و ببینید سوال دقیقا از شما چی خواسته تا بتونید بهترین و درست ترین جواب رو برای اون بنویسید. ببینید که از شما چی خواسته شده؟ توضیح کامل، نوشتن خلاصه، بحث کردن یا مثال زدن.

5. زمان تون رو تنظیم کنید

با توجه به تعداد سوالاتی که دارید و زمانی که براتون تعیین شده، برنامه ریزی کنید و برای هر سوال زمان مشخصی رو در نظر بگیرید. اول سوال رو با دقت بخونید، بعد جواب بدید و بعد هم متنی که نوشتید رو ویرایش کنید و اگه اشکالی داره اون رو اصلاح کنید.

6. جوابتون رو با جملات قوی و با مفهوم، شروع کنید

زمانتون رو برای نوشتن مطالب اضافی و مقدمه چینی های بیهوده تلف نکنید. نکات اصلی و هدف سوال رو در جمله ی اول بنویسید و بعد توضیحات تکمیلی رو اضافه کنید. وقتی که شما در ابتدای جواب، کلی توضیحات بی مورد بنویسید ممکنه مصحح ،جواب شما رو تا آخر نخونه و نمره ی اون سوال رو از دست بدید.

7. در مسیر حرکت کنید

در حین پاسخ دادن به سوالات، صورت سوال رو دوباره بخونید تا مطمئن شید دارید توضیحاتی رو مرتبط با اون چیزی که ازتون خواسته شده می نویسید. سعی نکنید یک مفهوم رو با کلمات مختلف چندین بار تکرار کنید و به معلمتون حقه بزنید، خلاصه و مفید بنویسید.

8. در انتهای امتحان، جواب هاتون رو ویرایش کنید

بعد از اینکه به همه ی سوالات پاسخ دادید. چندتا نفس عمیق بکشید. دوباره صورت هر سوال رو با دقت بخونید و جواب هاتون رو بررسی کنید، اگه نکته ی مهمی رو فراموش کردید، اضافه کنید اگه نیاز هست قسمتی رو حذف کنید و یا جملات رو جابجا کنید، این کار رو انجام بدید. فقط حواستون باشه تغییرات رو جوری اعمال کنید که فرد تصحیح کننده  گیج نشه و برگه ی شما خیلی کثیف و شلخته به نظر نرسه.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *