چطور مسئولیت پذیری رو در خودمون تقویت کنیم؟

حس مسئولیت پذیری از لحظه ی تولد در شما وجود نداره. اون رو در طی سال هایی که زندگی میکنید، مدرسه و دانشگاه میرید و توی زندگیتون پیشرفت میکنید؛ یاد می گیرید. حس مسئولیت پذیری شما ممکنه از اعضای خانوادتون یا از دوستاتون یا از چیزهایی که از تلویزیون یا اطرافتون می بینید ناشی بشه. بنابراین خوب و بد زندگی رو تجربه میکنین. حس مسئولیت پذیری شما فقط به خودتون بستگی داره. و اون رو مثل رفتارها و کارهای دیگه باید خودتون انتخاب کنید. بنابراین مسئولیت پذیری یک مهارت محسوب میشه که شما باید اون رو یاد بگیرید. راه های زیادی برای یاد گرفتنش وجود داره. همین تصمیم ها و کارهاتون هستن که به شخصیت شما شکل میدین. مثلا این شما هستین که انتحاب میکنید هر روز، زود بیدار بشین یا اینکه تنبلی کنید و تا دیر وقت بخوابید. یا خودتون هستید که تعیین میکنین پولتون رو پس انداز کنید یا بی پروا همش رو خرج کنین. شما باید خودتون رو اثبات کنید. پس همه ی اعمال و رفتارتون برمیگرده به تصمیم های هوشمندانه شما. در ادامه چندتا نکته ذکر میشه، که می تونه به شما برای افزایش حس مسولیت پذیری تون کمک کنه.

1. اگه می خواید فرد مسئولیت پذیری باشید، برای خودتون بهانه نیارید

اگه اشتباهی رو مرتکب شدید، به جای اینکه دنبال مقصر بگردید و دیگران رو سرزنش کنید، اشتباهتون رو بپذیرید و دلیل درستی بیارید که چرا شما این کار رو انجام دادید و شکست خوردید. با بهانه آوردن، نشون میدین که قبول کردید شخص بی مسئولیت و ترسویی هستین. اگه نمی تونید از عهده ی کاری بربیاید، برای انجام دادنش قول ندید. شما باید درباره ی اینکه چه کار هایی رو می تونید انجام بدید و چه کار هایی رو نمی تونید، فکر کنین. تا مجبور نشین برای کارهایی که از عهدش برنمیاید بهانه تراشی کنید.

2. از شکایت کردن بپرهیزید

معمولا شکایت کننده ها، کسانی هستن که فقط حرف میزنن و کاری انجام نمیدن یعنی وقتی زمان انجام میرسه، کاری از دستشون بر نمیاد. شما باید دست از شکایت کردن بردارید و اگه کارها جوری انجام میشه که شما راضی نیستید، انجام کار رو خودتون به عهده بگیرید و یا اگه اون کار رو دوست ندارید، با فردی که اون کار رو به طور اشتباه انجام داده صحبت کنید و بهش کمک کنید که کار رو درست انجام بده. با مشاوره دادن به اون شخص، شما یک فرصت دیگه در کمال آرامش ایجاد کردید که کار مورد نظر شما به درستی انجام بشه. ولی با شکایت کردن فقط یک سری کلمات توخالی و نا امید کننده از دهان شما خارج میشه که در بهتر شدن اوضاع هیچ فایده ای نداره. اگه فرد شکایت کننده ای باشید، فقط حرف های بیهوده میزنید و از همه خرده میگیرید که در حقیقت، شما با این کار احساسات منفی رو در خودتون افزایش میدید و این کم کم میتونه به شما آسیب بزنه. بنابراین با کنار گذاشتن گله و شکایت، یک ذهنیت بهتری براتون ایجاد میشه، همچنین باعث میشه در طولانی مدت به آرامش و شادابی برسید.

3. یاد بگیرید که چطور امور مالی تون رو مدیریت کنین

یکی از مسئولیت های مهمی که شما به عنوان یک بزرگسال در زندگیتون دارید، مراقبت از پولتون هست. شما وقتی شغل و درآمدی داشته باشید، باید طوری برنامه ریزی کنید که بتونین با اون درآمد ماه به ماه زندگی کنید. همچنین باید سعی کنید قسمتی از اون رو کنار بذارین و پس انداز کنید. متاسفانه همه نمیدونن که چجوری باید درآمدشون رو مدیریت کنن. معمولا خیلی ها بیشتر درآمدشون رو قبل از پایان ماه خرج میکنن. چون وقتی چیز مورد علاقه شون یا یک چیز جذاب می بینن، نمی تونن خودشون رو کنترل کنن. اینها خصوصیات یک فرد بی مسئولیت است. یعنی اگه کسی مدیریت خوبی داشته باشه، نشون میده که شخص مسئولیت پذیریه. شما اگه میخواید یک زندگی نرمال داشته باشید، باید یاد بگیرید چطوری پولتون رو خرج کنید. وقتی حقوقتون رو دریافت کردید، مقداری از اون رو صرف چیز هایی که نیاز دارین بکنید و برای باقی ماندش برنامه ریزی کنید. همچنین باید مقداری رو پس انداز کنید که این خیلی بهتر از خرج کردن بی برنامست.

4. از پشت گوش انداختن کارهاتون خودداری کنید

افراد موفق، همان افراد سخت کوش هستند. برای اینکه توی جنبه های مختلف زندگی موفق بشین، باید برای اون، سخت کار کنید. برای رسیدن به این موفقیت، شما باید مسئولیت پذیر باشید چون بدون مسئولیت پذیری نمیتونین پیشرفت کنین. باید وقت های ارزشمندتون رو هدر ندین. ساعت ها وقت گذروندن توی اینترنت، یا دراز کشین بدون هیچ کاری، میتونه برای کارهای مفیدتر و بهتری صرف بشه. مثلا میتونید یک کتاب بخونین، به پیاده روی برید یا یک تمرین ورزشی انجام بدین و… . هر کاری که باعث بشه وقتتون تلف نشه و بیهوده هدر نره خوبه. پشت گوش انداختن کارهای مهم و به جای اون هدر دادن وقتتون، هیچ جا به شما کمک نمیکنه. اگه شما وقت های اضافی تون رو مدیریت کنید، می تونید کارهای هوشمندانه و خلاقانه ای انجام بدید.

5. برای خودتون برنامه ریزی داشته باشید و به اون عمل کنید

داشتن نظم روزمره خوبه. این نظم شما رو در مسیر درستی قرار میده. اگه سرکار میرین، سعی کنید که هر روز در یک ساعت معین بیدار بشید. یا حتی در آخر هفته هاتون به جای اینکه تا غروب بخوابید، برای خودتون برنامه داشته باشید، زودتر بیدار بشین تا به کارهاتون برسید. این نظم ها و قوانین میتونن به شما یکنواختی و پایداری بدن. یا اگه شما دانش آموز یا دانشجو هستید، یک برنامه ی معین برای درس خوندن داشته باشید، اگه در یک کشور دیگه زندگی میکنید باید هر هفته یادتون باشه که به خانواده و دوستانتون زنگ بزنید.

مسئولیت پذیر بودن به این معنی هست که روی کارهایی که انجام میدید کنترل داشته باشید. نباید به بقیه اجازه بدین که شما رو سرزنش کنن یا توی کارتون دخالت کنن. باید حواستون به دوستان و افراد خانوادتون باشه. نباید اجازه بدید که تنبلی بهتون غلبه کنه. اگه وظیفه ای به عهده ی شماست باید تا آخر انجامش بدین. پس افراد مسئولیت پذیر، خیلی استوار و محکم روی کاری که باید انجام بدن، می ایستن و تا آخرین لحظه اون رو انجام میدن. هیچ وقت کارهاشون رو نیمه کاره رها نمی کنن. این مسئولیت پذیری با تمرین و توجه به نکات بالا بدست میاد.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *