5 تمرین مؤثر برای افزایش انعطاف پذیری در برابر مشکلات

همه ی ما در زندگیمون با مشکلات، سختی ها، درد ها و هزاران موانع کوچک و بزرگ دیگه روبرو میشیم. به گفته روانشناسان چیزی که تعیین میکنه ما در برابر مشکلات، فرد پیروزی به شمار بیایم یا فرد شکست خورده ای باشیم میزان انعطاف پذیری ای هست که در برابر مشکلات داریم.

منعطف بودن در برابر مشکلات یعنی چی؟

این انعطاف پذیری که، راجع بهش صحبت می کنیم یعنی چه؟ انعطاف پذیری در برابر مشکلات؛ به معنی توانایی ایستادگی در برابر مشکلات، تحمل سختی ها و وفق دادن خودمون با موقعیت ها برحسب شرایط پیش اومده هست. در واقع کسی که انعطاف پذیری در برابر مشکلات رو نداره احساس ضعف و خستگی و پوچی میکنه و کم میاره.

من انعطاف پذیری رو به عنوان مهم ترین فاکتور در مواجه شدن با تغییرات اساسی زندگی پیدا کردم که، در همه ی مراحل زندگیم اعم از تلاش های اقتصادی و بهبود سلامتی و … نقش کلیدی داشته است. و بهم کمک کرد از پس ِ اتفاقات وحشتناک و غیر منتظره زندگیم بربیام.

من معتقدم که شخص انعطاف پذیری هستم، میخوام بهتون بگم که این انعطاف پذیری تا به حال چه فوایدی برام داشته.

منعطف بودنم باعث شده که من:

  • در چندین مسابقه دوی ماراتون و یک دوی فوق ماراتون شرکت کنم با وجود همه ی آسیب ها و جراحت هایی که در برنامه های آموزشی قبل از اون بهشون دچار شده بودم.
  • باعث شد با تک تک مشکلات و سختی هایی که سر راهم قرار گرفتن کنار بیام و سرانجام خوبی داشته باشم. من با مشکلاتی مثل بدهی روبرو شدم، درعین حال درآمد ماهیانه ی من کم شده بود و همه چیز داشت ازهم می پاشید. این انعطاف و صبر من بود که کمکم کردن تا با لبخند با این مشکلات جنگیدم و موفق شدم.
  • من 6 فرزند دارم و اون ها رو بزرگ کردم و خرج زیادی متقبل شدم، البته همسرم هم درکنارم بود و هرچند کم اما کمکم کرد. بزرگ کردن این 6 فرزند کار ساده ای نبود، من با سختی های زیادی دست و پنجه نرم کردم اما با این حال فرزندانم نیز درکنار من سختی کشیدند.
  • بعد از این همه سختی با مرگ یک تن از عزیزانم روبرو شدم اما قلبم رو به روی این اتفاق بازکردم، نه تنها خودم با این قضیه کنار اومدم بلکه کمک بزرگی به خانوادم هم کردم تا با این واقعیت کنار بیان و تونستم اون ها رو در کمترین فشار عصبی قرار بدم، تقریبا میشه گفت خونه رو به سمت آرامش دعوت کردم که این اتفاق خیلی خوبی بود.

چیزهایی که براتون بازگو کردم و در بالا ذکر شدند، قدرت یک انعطاف پذیری ساده رو نشون میده، من یک انسان فوق برتر نیستم من هم مثل تک تک شماهام فقط داشتن این میزان انعطاف پذیری بود که تونست به من کمک کنه با این سختی ها کنار بیام و مطمئنم انعطاف پذیری نه تنها برای من بلکه برای هرشخصی روی هر نقطه از کره ی زمین موثره.
انعطاف پذیری در برابر مشکلات رو دست کم نگیرید چون خیلی قدرتمنده.

تمرین هایی برای انعطاف پذیر بودن در مقابل مشکلات:

1. نیمه ی پر لیوان رو ببینید

وقتی شما نا امید، خسته، کسل و ناکام هستید یعنی در واقع دارید نیمه ی خالی لیوان رو می بینید، یا بهتره بگم شما جنبه ی بد اتفاقات رو می بینید. به چیزهایی که در مقابل چشماتون نیست توجه کنید، این کار بهتون خیلی کمک میکنه. شما همه ی تصویر رو نمی بینید، فقط بخشی از اون رو می بینید. به زندگی، به نورخورشید، به طبیعت توجه کنید تا فقط چیزهایی که دوست ندارین رو نبینید.

2. گام های بزرگتر بردارید

اگه شما گام ها و قدم های بزرگ تر بردارید، این باعث میشه بعد ها زمانی که با سختی های زیادی روبرو میشین، بتونین راحت تر حلشون کنید یا باهاشون کنار بیاین. اینکه شما وظایفی بزرگ تر انتخاب میکنید هم به زندگی شما هم زندگی اطرافیانتان کمک میکند.

3. در هنگام سختی ها و درد آرزوی آرامش و شادی کنید

همانطور که شما برای کسی که خیلی دوستش دارید آرزوی شادی و آرامش میکنید، در هنگام درد، برای خودتون نیز آرزوی آرامش و شادی کنید. حتی زمانی که فردی در مقابل شما بسیار عصبی است برایش آرزو کنید که به آرامش برسد.

4. مشکل رو به عنوان بخشی از زندگیتون فرض کنید

یادتون باشه که وقتی در جاده ی زندگی به یک مشکل و مانع برخورد می کنید، این مانع و مشکل رو به عنوان پایان جاده ی زندگیتون درنظر نگیرید و فقط بهش به عنوان بخشی از این جاده نگاه کنید و در نهایت به جای اینکه درباره مشکل منفی بافی کنید، زیبایی اون رو ببینید و اون رو به عنوان یک عامل رشد خودتون و زندگیتون در نظر بگیرید.

5. هرچیزی رو به عنوان یک معلم درنظر بگیرید

شما از هر مشکل و مانع یک تجربه کسب می کنید پس اون رو به عنوان یک درس از سوی یک معلم یاد بگیرید.

در هر لحظه از زندگی، شما یک فرصت برای تمرین دارید که این آسون نیست اما باعث انعطاف پذیری بیشتر و در نهایت موفقیت در برابر مشکلات می شه.

منبع: zenhabits

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *