چرا دانش آموزان دچار افت تحصیلی میشوند؟ (علل و راهکار)

همه افراد باهوش متولد نمی شوند. بله ژن نقش مهمی را ایفا میکند، به طوری که اجازه می دهد بعضی از دانش آموزان مطالب درسی را سریعتر از دیگران یاد بگیرند اما به این معنی نیست که باقی با سطح پایین IQ به دنیا آمده اند.

وقتی که دانش آموزان در مدرسه دچار ضعف میشوند، ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. یکی از دلایل این است که آنها ضعیف هستند و محتوای درس را به خوبی درک نکرده باشند. دلیل دیگر میتواند نوع تدریس معلم و یا مهم تر از همه مشکلات خانه باشد. دلایل بیشماری وجود دارد که دانش آموزان در مدرسه افت تحصیلی پیدا میکنند. بنابراین در مطلب امروز قبل از تکنیک های غلبه بر افت تحصیلی ابتدا علت ها و دلایل افت تحصیلی را با هم مرور میکنیم.

1. انتخاب رشته ی اشتباه

اکثر دانش آموزان اگر مسیر اشتباه را انتخاب میکنند ممکن است به دلیل این باشد که تحت تاثیر شخص دیگری قرار گرفته اند، در نتیجه آنها مطالب درسی را به خوبی درک نمی کنند و یا در کلاس درس نمی توانند تمرکز کنند. در کل آنها به خاطر بروز چنین مواردی گیج می شوند و همچنین به دلیل عدم علاقه به درس و مدرسه به نتیجه نامطلوبی می رسند.

2. ضعف در پایه تحصیلی سالهای قبل

گاهی اوقات پایه نامناسب و ضعیف در سطح بالاتر مدرسه میتواند یکی از دلایل شکست دانش آموز باشد. آنها بین مفهومی که قبلا در مغزشان ذخیره کرده اند و آن چیزی که توسط معلم جدید تدریس شده است دچار تردید شده اند. این سردرگرمی منجر به ذخیره سازی نامناسب اطلاعات در ذهن می شود و نهایتاً نتایج بدی را به دنبال دارد.

3. عادات مطالعه نامناسب

وقتی که دانش آموزان در مدرسه به مطالعه درس می پردازند خیلی از تکنیک های یادگیری را نمی دانند. اکثریت دانش آموزان از روش های یادگیری سالهای گذشته ی خود استفاده میکنند. وقتی که به پایه بالاتری می روید باید نوع یادگیری خود را تغییر دهید و موفقیت در آن به کمک یادگیری مناسب بدست می آید. عادت های مطالعه نامناسب دلیل دیگری از شکست دانش آموزان می باشد.

4. اعتماد به نفس پایین موجب افت تحصیلی میشود

عدم اعتماد به نفس کافی یکی دیگر از دلایل افت تحصیلی دانش آموزان در مدرسه می باشد. وقتی که آنها در مورد برنامه ریزی و آماده سازی خود در امتحانات آگاهی ندارند و تمایل به انتخاب روش و شیوه نامناسب دارند، باعث می شود که نتوانند در مدرسه موفق شوند.

5. وابستگی به یادداشتها

وقتی که شما مطمئن نیستید که واقعا آماده اید یا نه، ممکن است تمایل پیدا کنید که یادداشت برداری کرده و اطلاعاتی را از دیگران جمع آوری کنید و وابسته به آنها باشید و این وابستگی باعث شکست تحصیلی می شود. نمیتوان مطمئن بود اطلاعاتی که با یادداشت برداری، جمع‌آوری کرده اید درست هستند، ممکن است اشتباه بودن آنچه گردآوری کرده اید منجر به پاسخ گویی نادرست شما در طول آزمون گردد.

6. ترس از شکست

ترس بزرگترین دشمن انسان و علی الخصوص دانش آموزان می باشد. ترس از امتحان و تست باعث می شود یک ذهنیت را برای خود ایجاد کنند و در نهایت منجر به پاسخ های اشتباه در امتحان شود.

روشهای مقابله با افت تحصیلی

  • مسیر خود را هوشمندانه انتخاب کنید: مسیر پر فشاری را برای خود انتخاب نکنید. ابتدا وقت بگذارید و علایق خود را کشف کنید،اگر از آن انتخاب مطمئن هستید به دنبال آن مسیر بروید. هیچ کاری را زمانی که فکر شما مغشوش است انجام ندهید. اگر موفق به کشف علایق خود نمیشوید، سعی کنید با حضور در کلاسهای آزمایشی و یا خواندن کتاب های مربوط به موضوعات مرتبط یا حتی صحبت با اساتید دوره ی مربوطه را امتحان کنید. این کارها باعث میشود عمق مسیر را بشناسید و اطلاعات شما بسیار رشد پیدا کند. سپس میتوانید رشته و مسیر خود را عاقلانه انتخاب کنید.
  • شک و تردید را کنار بگذارید: در مورد هر مطلب و موضوع تردید نکنید. مطمئن شوید که تمام اطلاعاتی که دریافت کردید درست است. اگر در هر مطلب شک و تردیدی داشتید از معلم خود سوال کنید تا موضوع برایتان روشن شود. کنار گذاشتن شک و تردید به شما کمک می کند تا موضوعات را به خوبی درک کنید و موفق باشید.
  • یک برنامه مطالعه مناسب را برای خود ایجاد کنید: سعی کنید برای درس خواندن یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید. هیچ وقت بدون برنامه مطالعه نکنید. اول برنامه ریزی کنید و سپس آن را اجرا کنید. ایجاد یک برنامه مطالعه مناسب به شما کمک خواهد کرد تا به طور مساوی بر روی تمام موضوعات تمرکز داشته باشید.
  • ترس را از خودتان دور کنید: گاهی اوقات ممکن است در طول امتحان با سوالات سخت و گنگ روبرو شوید. سعی کنید در آن لحظه بر ترس خود غلبه کنید و خونسرد باشید تا بتوانید مطلب را که قبلا در ذهن خود سپرده اید به یاد آورید.
  • ابتدا اطلاعات را بررسی کنید: تنها به اطلاعاتی که دریافت کرده اید اکتفا نکنید. در ابتدا کتاب های درسی خود را بررسی کنید، سپس منابع دیگر را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که اطلاعات جمع آوری شده کاملا درست است و سپس آن را به تکالیف و دانسته های خود اضافه کنید.
  • مطمئن باشید: در طول آزمون استرس و ترس یک امر کاملا طبیعی است. اما نباید اجازه دهید که این ترس بر روی شما تاثیر بگذارد و باعث شکست شما شود.

منبع: myassignmenthelp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *