7 گام برای اینکه اعتماد به نفس خود را بسازید

اعتماد به نفس به شما این امکان را می دهد که اگر در انجام کاری اشتباه کردید و یا با شکست مواجه شدید، نسبت به خود هیچ گونه حس بدی پیدا نکنید. اعتماد به نفس غذای روح و ذهن به شمار می آید. آیا می توانید کاری را که دانش کافی در انجام آن ندارید را به درستی انجام دهید؟ آیا شما می توانید هر کار ساده ای مانند نویسندگی و یا رانندگی را انجام دهید؟ اعتماد به نفس اولین قدم برای شروع هر کاری است. با توجه به ترفندهایی که در این مطلب به آن اشاره کردیم می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

1.هرکاری را که دوست دارید انجام دهید

هیچ وقت خود را مجبور به انجام کاری که دوست ندارید نکنید. هرگز کاری را که دوستان یا والدینتان به شما پیشنهاد میکنند و مطابق میل شما نیست انجام ندهید. شما بهترین شخص برای قضاوت در مورد آنچه که می توانید انجام دهید هستید، زیرا هر کس توانایی های خود را بهتر از هر آدم دیگری میداند. اگر کاری که دوست نداشته باشید را انجام دهید، بر روی اعتماد به نفس خود تاثیر منفی خواهید گذاشت. وقتی که شما شروع به انجام کاری کنید که دوست ندارید ممکن است که آن را به خوبی انجام ندهید، در چنین شرایطی هرگز تمام تلاش خود را در امور مختلف به کار نبرده و این مطلب قطعا روی اعتماد به نفس شما نیز تاثیر منفی می گذارد.

2. به ندای قلب خود گوش دهید

یکی از ترفندهای افزایش اعتماد به نفس این است که به ندای قلب خود گوش کنید. بدترین راه قضاوت درباره ی خودتان این است که به آنچه دیگران می گویند فکر کنید. وقتی به حرفهای دیگران گوش می دهید ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهید، چرا که همه ی نظرات در باره ی شما ممکن است باب میلتان نباشد و افرادی که بدبینانه در باره ی شما قضاوت می کنند تاثیر بسیار بدی روی اعتماد به نفستان خواهند داشت. قاضی رفتار و کارهای خود باشید، زیرا تنها شما هستید که می توانید روی جوانب مثبت و منفی آنچه که انجام می دهید صحبت کنید.

3. به کاستی های خود اشراف داشته باشید

اینکه بدانید که کم و کاستی هایی دارید، گام مهمی در جهت بهبود اعتماد به نفس شما خواهد بود. با تفکر درباره ی کمبود های خود و دریافتن آنها به فکر بهبود و ترمیمشان باشید. با این کار می توانید متوجه شوید کدام قسمت از شخصیت شما به تمرکز و رسیدگی بیشتری نیاز دارد.

4. روی نقاط ضعفتان بیشتر کار کنید

اینکه فقط ضعف های خود را بشناسید کافی نیست، باید راهی بیابید تا روی آنها کار کرده و فکری به حال بهبود آنها کنید. خیلی کار سختی نیست، هیچ مشکل و ضعفی دائمی و برای همیشه ماندگار نخواهد بود.

5. نگاهی به موفقیت هایی که بدست آورده اید بیندازید

به مراحلی از زندگی تان که پر از انواع موفقیت است نگاه کنید. قدر استراتژی های موفق زندگی خود را بدانید و از روشهای مفیدی که جواب خود را پس داده اند باز هم برای موضوعات دیگر بهره ببرید تا به موفقیت های دیگری هم دست پیدا کنید. از تجارب موفقی که در گذشته بدست آوردید در سایر پروژه های خود هم استفاده کنید.

6. مثبت فکر کنید

هیچ چیز نمیتواند مانند تفکر مثبت تاثیر اعجاب انگیزی روی بهبود اعتماد به نفس شما داشته باشد. سعی کنید همیشه دیدگاهی مثبت درباره ی خود داشته باشید. چیزی که در فکر شما می گذرد تاثیر مستقیمی روی آنچه که بدست خواهید آورد می گذارد. بنابراین به یاد داشته باشید فکر مثبت نتایج مثبتی را با خود به همراه خواهد داشت و این باید استراتژی شما در زندگیتان باشد.

7. منتقد خود باشید

نقد نادرست و دیدگاه منفی برای اعتماد به نفس شما امری مضر به شمار می رود. افکار منفی قفط شکست را برای شما به ارمغان خواهد آورد. هنگامی که خود را مورد ارزیابی قرار می دهید، سعی کنید به جای اینکه فقط به عیب یابی در شخصیت خود بپردازید، نقاط ضعفتان را با ارائه ی راهکار مناسب پوشش دهید.

  • به طور خلاصه، در هر شرایط و موقعیتی با اعتماد به نفس با موضوعات متفاوت مواجه شوید که این روش بهترین راه برخورد با مسائل مختلف است.

منبع: magforliving

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *