7 اشتباه که شب امتحان نباید انجام داد

همه بچه ها قبل از رسیدن روز امتحان مطالب درسی خود را مطالعه میکنید. ممکن است خیلی خوب درس خوانده و خود را برای امتحانات آماده کرده باشید. اما بسیاری از دانش آموزان هستند که در شب امتحان با انجام کارهایی نادرست به خود استرس وارد می کنند و این کار باعث می شود که در امتحان خود نمره خوبی را کسب نکنند. در ادامه ما چند اشتباه رایجی را که نباید در شب قبل آزمون انجام داد را بیان خواهیم کرد.

1. عجله در یادگیری

بسیاری از دانش آموزان از یک تکنیک استرس آور و بی‎نتیجه ای به نام تند تند درس خواندن در شب امتحان استفاده می کنند. در حقیقت اکثر آنها زمانی که سعی می کنند در آخرین لحظات موارد جدید را یاد بگیرند، نمی توانند اطلاعات را در ذهن خود بسپارند. این مطالعات سریع گیج کننده اند و مغز شما زمان کافی برای انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت را نخواهد داشت. حافظه مسئولیت دسترسی و بازیابی اطلاعات برای استفاده در هر زمان را بر عهده دارد. به جای درس خواندن با عجله، سعی کنید مطالعه خود را در چند جلسه و قبل از رسیدن به شب امتحان انجام دهید تا مطالب به مدت طولانی در حافظه شما باقی بماند، با این کار استرس امتحان خود را هم کاهش می دهید.

2. تغییر رژیم غذایی

شکل تغذیه می تواند تاثیر زیادی بر وزن بدن داشته باشد. اگر در روز یا شب قبل از امتحان رژیم غذایی خود را به شکل نادرستی تغییر دهید باعث می شود که توانایی تمرکز خود را از دست بدهید. البته این مسئله به معنای آنکه، باید مواد غذایی مورد استفاده در هر روز را قبل از مصرف تست کرد نیست. تغذیه ای کامل با رعایت تمام پارامتر های یک رژیم عذایی سالم. سعی کنید مواد غذایی مختلف را که روی حافظه و افزایش عملکرد مغز تاثیر گذارند بشناسید. آنگاه مطمئن باشید که می توانید بدون هیچ مشکلی از پس امتحانات خود بر آیید.

3. تا دیر وقت بیدار ماندن

قبل از هر آزمون باید خوابی مفید و کافی داشت، این مهم است که قبل از هر امتحان شما به اندازه ی کافی خوابیده باشید. خستگی بوجود آمده به دلیل عدم خواب کافی، میتواند روی حافظه ی شما تاثیر منفی گذاشته و در نهایت هنگامی که سر جلسه ی امتحان حاضر می شوید نمیتوانید تمرکز لازم برای پاسخ دادن به سوالات را داشته باشید. وقتی تمام شب قبل از امتحان را به مطلعه بپردازید نمیتواند برای شما سودمند باشد، در مقابل اگر به اندازه ی کافی و استراحت کرده باشید میتوانید باعث بهبود عملکرد مغز خود شوید.

4. رفتن سر جلسه بدون آمادگی

برای موفقیت در یک امتحان شما نیاز به اطلاعاتی و ابزاری دارید که در هنگام آزمون بتوانید از آنها در جهت پاسخ به سوالات استفاده کنید. مثلا هنگامی که امتحان ریاضی دارید باید از ماشین حساب و ابزار کمکی دیگر بهره ببرید. عدم وجود هر یک از آیتم ها می تواند شما را با شکست روبرو کند، بدتر از همه ی این موارد این است که اگر کارت ورود به جلسه آزمون خود را فراموش کرده باشید و از پذیرش شما در آزمون خودداری خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از هرگونه اتفاق در روز آزمون سعی کنید اقلامی را که به آن نیاز دارید را از قبل آماده کنید. سعی کنید همه چیز را از قبل پیشبینی کنید تا غافلگیر نشوید.

5. اضطراب

آیا تا به حال توانسته اید در هنگام ترس و اضطراب تصمیمات درستی را اتخاذ کنید؟ تقریبا هیچ کس چنین کاری را نمیتواند انجام دهد. اضطراب می تواند باعث بی قراری و بدخوابی شما شود، همچنین می تواند شما را در زمان امتحان و پاسخ به سوالات گمراه کند تا توانید پاسخ درستی به آنها دهید. سعی کنید با یک مطالعه مختصر و مفید ترس خود را در شبهای قبل از امتحان کاهش دهید و یا توسط یک بازی یا فعالیتی که باعث تقویت مغز میشود به خود آرامش دهید تا احساس طراوت و آرامش در روز امتحان همراهتان باشد.

6. تمرینات بدنی شدید

فعالیت هایی که باعث خستگی، درد و یا فشار جسمی زیاد می شود می تواند تمرکز شما را در طول آزمون از بین ببرد. بله ورزش یک راه عالی برای بهبود حافظه است، اما ورزش شدید می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. در عوض فعالیتهای بدنی کمتر مانند یوگا یا پیاده روی را انتخاب کنید تا در روز آزمون هیچ ناراحتی و دردی نداشته باشید.

7. خوردن کافئین زیاد

تفاوت زیدی بین خوردن یک فنجان قهوه با پنج فنجان آن وجود دارد. مصرف بیش از حد کافئین ترشح هورمون آدرنالین (انتقال دهنده عصبی که فرد در زمان هیجان آن را تجربه می کند) را در بدن افزایش می دهد، همچنین استرس شما را افزایش داده و همچنین عاملی برای اختلال در تمرکز است. بنابراین سعی کنید که شب قبل از آزمون قهوه نخورید حتی در روز آزمون هم مصرف آن را محدود کنید. شما می توانید یک جایگزین بهتر برای بیدار ماندن به نام آب را برای خود در نظر بگیرید. آن چیزی که برای شما و بدنتان مناسب است را استفاده کنید.

منبع:  blog.tesu.edu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *