9 اشتباه در زبان بدن که ندانسته انجام می دهیم

صرف نظر از زبانهای مختلفی که تمام انسانها برای گویشهای مختلف از آن استفاده می کنند، یک زبان مشترک بین همه ی مردم دنیا مشترک بوده و آن زبان بدن است. در حالی که همه ی افراد به انواع مختلف تحرکات خود آگاهند، اما گاهی ممکن است که پیام های اشتباهی را توسط حرکات بدن خود به دیگران منتقل کنند. این موضوع باعث درک نادرست دیگران از رفتار هایی می شود که می بینند. از دیدگاه تکاملی زبان بدن نقش بسزایی در بقای نسل بشر ایفا کرده است. میلیونها سال قبل وقتی که زبانی وجود نداشت این حرکات وسیله ارتباطی بین انسانها محسوب می شد. هنگامی که با فردی ارتباط برقرار می کنیم ممکن است ناخودآگاه با حرکات غیر کلامی خود سیگنالهایی را به سمت او روانه کنیم، اگر این حرکات نادرست انتخاب گردد می تواند باعث ایجاد تصور منفی بین دو طرف شود. قصد داریم 9 اشتباه در ارتباط غیر کلامی که باعث تصور نادرست در طرف مقابل می شود را با هم مرور کنیم.

 

1 . بی حال بودن

تصور کنید در محل کارتان هستید و پشت میز خود نشسته اید، ناگهان یکی از همکارانتان نزد شما می آید و روی لبه ی میز مینشیند تا کمی با شما گرم بگیرد و به اصطلاح سر صحبت را باز کند. هنگای که شما بی احساس و کم رمق باشید خلاف حسی که همکارتان دارد را به او القا خواهید کرد. وقتی که شل و ول باشید بدن شما می گوید تمایل ندارید کاری را انجام دهید. وقتی که شما سرحال و شاداب هستید سیگنال مثبتی را ارسال می کنید در صورتی که هنگام نشستن و بیحالی این امواج کاملا منفی خواهند بود.

2 . اخم کردن

بسیاری از ما خیلی از مواقع بی آنکه متوجه باشیم اخم می کنیم. دفعه ی بعدی که قصد دارید به سر کار بروید و در خیابان هستید به چهره ی آدمهای مختلف نگاه کنید تا متوجه این موضوع شوید. وقتی که از آنها دلیل این مطلب را جویا شوید اکثرا می گویند که به خاطر محافظت از صورت و چشمانشان اینگونه اند، اما این موضوع باعث برداشت نادرست دیگران خواهد شد. توصیه نمی شود که بی دلیل در هنگام راه رفتن بخندید چرا که ممکن است فکر خوبی درباره ی شما نکنند، اما زمانهایی که حواستان هست سعی کنید قیافه ی عبوث و در همی از خود نشان ندهید و چهره ی بشاش تری داشته باشید، بخصوص حالت دهان شما میتواند تاثیر بسزایی در نگرش اطرافیان بگذارد.

3 . نداشتن تماس چشمی

وقتی در حال صحبت با کسی هستید نداشتن ارتباط چشمی یک نوع بی احترامی محسوب می شود. این عمل نشان می دهد که شما هیچ تمایلی به گوش دادن صحبت های فرد مقابل خود ندارید. ممکن است شما هیچ علاقه ای به شنیدن حرفهای فردی که در حال صحبت با شماست نداشته باشید و یا حتی کاملا متضاد با عقایدتان باشد، اما باید ارتباط چشمی خود را با او حفظ کنید. آیا تا به حال پیش آمده که هنگام صحبت با رئیستان به او بگویید “من هیچ علاقه به حرفهایت ندارم؟” مطمئنا جوابتان منفی است. اما هنگامی که ارتباط چشمی نداشته باشید در واقع بدنتان این منظور را خواهد رساند.

4 . تماس چشمی طولانی مدت

همان قدر که داشتن تماس چشمی مهم است، کنترل مقدار آن و زیاده روی نکردن در آن هم اهمیت دارد. وقتی شما در این کار افراط کنید باعث القای وحشت و حس تهاجمی بودن شما می شود. داشتن زمانبندی مناسب در ارتباط چشمی امری بسیار مهم و موثر است که باید رعایت شود.

5 . هنگام صحبت یک فرد رو به او نباشید

وقتی کسی در حال حرف زدن است باید تمام بدن خود را رو به او برگردانید، اینکه فقط چهره ی شما به سمت او باشد کافی نیست. باید تمام بدن شما نشان دهد که در حال توجه به حرفهای اوست. تماس چشمی تنها نمیتواند جای توجه کردن با تمام بدن را بگیرد و هر کدام جایگاه خود را دارد. رعایت نکردن چنین نکاتی باعث می شود که فرد اینطور فکر کند علاقه ای به شنیدن صحبتهای او وجود ندارد. در واقع پشت کردن و توجه نکردن به صحبتها نشان دهنده ی عدم احترام به گوینده است.

6 . دست به سینه بودن

معنای این حرکت یعنی من بسیار سرمایی هستم و به طور مرتب چنین کاری را انجام می دهم. به محض اینکه متوجه شدید دستهای شما می خواهد که این عمل را انجام دهد جلوی آنها را بگیرید. با انجام چنین رفتاری شما مانع برقراری ارتباط کلامی خود با سایر افراد می شوید. دست به سینه بودن بسته به شرایط مختلف باعث نشان دادن شما به عنوان یک فرد بی دست و پا، پرخاشگر، ناراحت یا محتاط خواهد شد. اگر واقعا این رفتار به دلیل سرماست میتوانید یک لباس گرم بپوشید.

7 . بی قراری در هنگام صحبت دیگران

حرکات کوچک مثل بازی کردن با موها، تمیز کردن ناخنها، تکان دادن پا، ضربه زدن بر روی میز میتواند برای فرد مقابلتان آزار دهنده باشد. به او اینطور نشان دهد که شما عصبی هستید. گاهی اوقات نا آرام بودن در رفتار یک عادت بسیار بد تلقی می شود و به طرف مقابل حس نا امنی و نا امیدی را منتقل می کند. اگر کنترل بی قراری هایتان برای شما سخت است میتوانید رفتاری طبیعی داشته باشید، مثلا دستهای خود را روی پاهای خود بگذارید.

8 . مشت کردن دستها

به غیر از زمانی که قصد انجام تمرینهای ورزشی در رشته ی بوکس را دارید دلیلی برای مشت کردن دستانتان وجود ندارد. با چنین رفتاری خود را فردی خشن و تهاجمی نشان می دهید و باعث می شود هنگامی که فردی در حال صحبت با شماست در موضع دفاعی قرار بگیرد.

9 . عدم احترام به فضای خصوصی دیگران

فضای خصوصی برای هر فردی بسته به فرهنگ های مختلف میتواند کمی متفاوت نسبت به دیگران باشد. با این حال خوب است که از فضای خصوصی اطرافیان آگاهی داشته باشید تا به عنوان یک مزاحم در اطراف آنها به نظر نرسید. شاید افرادی مثل همسایه ها و دوستان نزدیک توقع دارند به آنها اجازه داده شود که بیشتر وارد برخی موضوعات شخصی شوند، اما شاید بد نباشد که گاه گاهی به آنها حریم خصوصی را یاد آور شد.

منبع: asweatlife

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *