6 اشتباه رایج در هنگام آمادگی برای کنکور

همه شما می دونید که یک امتحان رقابتی دشوار، می تونه زندگی شما رو تغییر بده. موفقیت در اون، می تونه یک در جدید به روی شما باز کنه و یا براتون فرصت شغلی مناسبی رو ایجاد کنه. به این ترتیب، مساله ای نیست که بشه اون رو به بازی گرفت. به خصوص اگه شما با جدیت تمام قصد دارید که اون امتحان رو با موفقیت و سربلندی، پشت سر بذارید.

ما در ادامه یک لیست از 6 اشتباه رایجی که دانش آموزان در هنگام آمادگی برای آزمون های رقابتی مهمی مثل کنکور مرتکب میشن رو براتون آوردیم. اونها رو با دقت بخونید و حواستون باشه که هرگز شما این اشتباهات رو مرتکب نشید.

با دقت نخوندن سوالات

مغز انسان گرایش داره اون چیزی رو که دلش می خواد ببینه. این اتفاق به ویژه در محیط هایی تحت فشار بالا مثل سالن آزمون، بیشتر رخ میده.حالا شما عامل محدودیت زمان رو هم بهش اضافه کنید، که اون فشار رو با هر دقیقه ای که میگذره برای آدم دو برابر می کنه. اولین اشتباهی که دانش آموزان در این چنین محیطی تحت فشار، مرتکب میشن، نخوندن صورت سوال با دقت کافی هست. و به عنوان نتیجه هنوز هیچی نشده، دچار خطا میشن.

اگه شما یک سوال رو به درستی نخونید، ذهنتون به راحتی شما رو فریب میده و فکر می کنید که صورت سوال کلا یک چیز دیگه رو از شما خواسته و باعث میشه که قبل از اینکه متوجه بشید، گزینه ی غلط رو انتخاب کنید. پس شانس هاتون رو برای موفقیت از دست ندید. هر سوال رو با دقت کامل و درست بخونید.

متکی بودن به دوستتون

داوطلبین باید این رو درک کنند که وقتی که قراره اون ها امتحان داشته باشند، فقط و فقط خوشون مسئول کسب آمادگی لازم برای امتحان هستند. وابستگی کامل به سایر افراد مثل معلمان، مربی های مدرسه، همکلاسی ها و دوستان، بهشون کمک نمی کنه که بهترین آمادگی رو کسب کنند. اولین نیرو باید از درون خود شما جرقه بخوره. شما فقط باید در صورت نیاز از دیگران کمک بگیرید. پس حواستون باشه که شما هرگز این اشتباه رو در زمان آماده شدن برای کنکور مرتکب نشید.

متکی بودن به دانش گذشته خودتون

آیا شما به این الگو اعتقاد دارید: “علوم؟ همه ی سوالاش برام مثل آب خوردن می مونه” صادقانه باید بگم اگه اینجوری هستید، خودتون رو در دردسر بزرگی انداختید. اعتماد بنفس داشتن خوبه، اما اعتماد بنفس کاذب داشتن اصلا خوب نیست. صرفا تکیه کردن به دانش قبلی ای که دارید شما رو بیشتر از این جلو نمی بره. پس به هر قیمتی که شده این عقیدتون رو تغییر بدید.

جمع آوری انبوهی از کتاب های درسی و کمک آموزشی

اینکه کلی کتاب بخرید و دور خودتون جمع کنید ولی اون ها رو نخونید، هیچ فایده ای نداره که هیچ باعث عدم تمرکز و حواس پرتی و همچنین ایجاد اضطراب هم در شما میشه. بنابراین توصیه میشه که خودتون رو با تعداد مشخصی کتاب، محدود کنید. و از مطالب آموزشی مفید برای بهبود عملکردتون در امتحان و یادگیری بهتر، بهره ببرید. با و جود همه ی این ها، شما به عنوان یک انسان نمی تونید تمام منابع موجود کنکور رو مطالعه کنید، می تونید؟

برنامه ریزی، به تعویق انداختن است نه اجرا کردن

” من این و این یکی رو فردا انجام میدم. و بقیه درسم رو در فلان تاریخ تموم میکنم” . برنامه ریزی چیز بدی نیست اگه شما اون رو به مرحله اجرا برسونید. در خیلی از افراد برنامه ریزی فقط باعث میشه که مسئولیت هاشون رو به تعویق بندازند. اکثر دانش آموزان خیلی برنامه ریزی می کنند ولی وقتش که می رسه در اجرا کردن برنامه هاشون می مونند. پس کارهایی که براشون برنامه ریزی کردید رو پشت گوش نندازید. تمام تلاش تون رو برای پیاده سازی برنامه هاتون کنید و از اونها سود ببرید.

تمرکز بر روی تعداد زیادی آزمون

این مورد مربوط به کسانی هست که می خواند چندتا آزمون مهم رو با هم بدن، مثلا چندتا آزمون استخدامی یا چند تا آزمون ورودی مدارس خاص، گاهی این امتحانات از نظر سیستماتیک با هم متفاوت هستند حتی اگه موارد امتحانی در همه ی اونها یکسان باشه. در چنین شرایطی ممکنه شما در هیچ کدوم قبول نشید. اگه واقعا نتیجه آزمون براتون مهمه، روی یک آزمون تمرکز کنید.

“از کسی که در یک زمان 10000 ضربه می زنه نترسید، اما از کسی که یک ضربه رو 10000 بار میزنه باید ترسید” و این یعنی به جای داشتن چندین هدف، یک هدف رو انتخاب کنید و تمام تلاش و تمرکز تون رو روی اون بذارید.

منبع: myprivatetutor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *