10 اشتباه رایج که باعث از دست دادن نمره در امتحانات میشه

اغلب اوقات اون چیزی که باعث از دست دادن نمره در امتحانات میشه بی توجهی و حواس پرتی های ما هست. به دلیل وجود اضطراب و فشارهای ناشی از جلسه امتحان ما هول میشیم و متاسفانه نمره سوالاتی رو که جواب اونها رو بلدیم از دست میدیم. در ادامه لیستی از اشتباهات رایجی گفته شده که ممکن هست شما بارها با اونها مواجه شده باشید. یک بار دیگه همه این اشتباهات رو بخونید و تمام تلاش خودتون رو کنید که حواستون باشه در امتحان بعدی از انجام اونها اجتناب کنید.

1. خالی گذاشتن جواب سوالات

اغلب اوقات شما وقتی با یک سوال سخت مواجه میشید از اون رد میشید تا بعدا بیشتر روی اون فکر کنید. در آزمون های تستی بخاطر تعداد زیاد سوالات و نوع امتحان، احتمال اینکه شما اون سوال رو کلا فراموش کنید و جواب نداد خیلی زیاد هست. یک پاسخ خالی یعنی جواب اشتباه، اگه امتحان شما از انواع خاص امتحان های استاندارد نباشه و نمره منفی نداشته باشه، حتما به همه ی سوالات پاسخ بدید حتی اگه به جواب اونها مطمئن نیستید.

راه حل: هر دفعه که با سوالی مواجه شدید که خواستید از اون رد بشید و بعدا به جوابش فکر کنید، حتما کنار اون رو تیک بزنید تا یادتون نره.

2. علامت زدن دو گزینه برای یک سوال

شاید باورتون نشه ولی این اتفاقی هست که خیلی زیاد پیش میاد. بعضی از دانش آموزان وقتی روی جوابی شک دارند دو تا گزینه رو انتخاب می کنند و تعداد خیلی زیادی در اثر بی حواسی و اضطراب ناشی از امتحان این کار رو انجام میدن. در هر صورت دو پاسخ برای یک جواب یعنی غلط و هیچ نمره ای به شما تعلق نمی گیره.

راه حل: بعد از اینکه به همه ی سوالات پاسخ دادید حتما جواب ها رو چک کنید به خصوص در امتحان های تستی و صحیح و غلط مطمئن بشید که برای هر سوال فقط یک گزینه رو انتخاب کردید.

3. انتقال غلط جواب های صحیح از چک نویس به پاسخنامه

این یکی از اون اشتباهات واقعا حرص دربیار هست که جواب درست رو پیدا کنی ولی در پاسخنامه اشتباه علامت بزنی. بخصوص برای درس هایی مثل ریاضی این مشکل زیاد پیش میاد. تمام محساب رو روی چک نویس انجام میدی ولی از روی حواس پرتی گزینه غلط رو علامت می زنی.

راه حل: وقتی که محسابات رو روی چک نویس انجام میدید، اول اینکه سعی کنید محاسباتتون رو تمیز و مرتب بنویسید تا در موقع مرور جواب ها زیاد وقت شما رو نگیره و دوم اینکه جواب ها رو وقتی که در پاسخنامه علامت زدید دوبار چک کنید یکی در موقغ انتقال جواب به پاسخنامه یکی هم در انتهای آزمون.

4. دایره کشیدن دور گزینه غلط

این هم یکی از اشتباهاتی هست که در اثر بی حواسی بوجود میاد. مخصوصا اگه امتحان به صورتی باشه که گزینه ها رو در یک خط نوشته باشه احتمال این اشتباه خیلی زیاد میشه. شما گزینه ی درست رو پیدا میکنید اما موقع علامت زدن دور حرفی خط می کشید که مربوط به یک گزینه ی دیگه هست، گزینه ای غیر از او چیزی که مد نظر شما بوده.

راه حل: به جواب ها دقت کنید و ببینید که حرف یا عدد مربوط به هر گزینه در کدوم طرفش نوشته شده. در هنگام چک کردن هم دقت کنید و مطمئن بشید گزینه ای رو که علامت زدید مربوط به همون جوابی باشه که توی ذهنتون بوده.

5. مطالعه ی فصل های اشتباه

هر زمانی که امتحان داشتید مهم ترین مساله این هست که بدونید از چه قسمت هایی از کتاب قراره سوال بیاد. گاهی معلم بعضی از فصل ها رو سر کلاس تدریس نمی کنه ولی از شما می خواد که اونها رو مطالعه کنید و یا برعکس گاهی حذفیات زیادی رو اعلام میکنه و شما به اونها دقت نمی کنید اون وقت شما کلی وقت صرف می کنید ولی هیچ کدوم از چیزهایی که خوندید در امتحان نمیاد.

راه حل: همیشه از معلم تون بپرسید که دقیقا چه قسمت هایی از کتاب و ارائه های کلاسی جزو امتحان هست.

6. بی توجه بودن به زمان

یکی از اشتباهات رایج مخصوصا در امتحان های تشریحی، عدم مدیریت زمان هست. دانش آموزان بدون توجه به محدودیت وقتی که دارند، خودشون رو با سوال های اول مشغول می کنند بعد به خودشون میان و می بینن که فقط 5 دقیقه زمان دارند و هنوز 5 تا از سوال ها رو جواب ندادند. اینقدر دچار استرس میشن که از اون 5 دقیقه هم هیچ استفاده مفیدی نمی کنند.

راه حل: همیشه در ابتدای امتحان یک دور سوالات رو نگاه بندازید و برآورد کنید که برای هر کدوم به چقدر زمان نیاز ندارید. اینجوری می دونید کدوم سوال ها وقت گیر تر هستند و کدوم ها رو سریع تر میشه پاسخ داد. بعد با توجه به برنامه زمانی پیش برید. یک ساعت مچی هم داشته باشید که زمان از دستتون در نره. برای مرور نهایی جواب هاتون هم وقت بذارید.

7. تبعیت نکردن از صورت سوال

وقتی که معلم از شما خواسته دو موضوع رو با هم مقایسه کنید و شما اون ها رو تعریف می کنید، نمره اون سوال رو به کلی از دست می دید. یا خیلی وقت ها باید به منفی و مثبت افعال دقت کنید به عبارت هایی مثل هست و نیست.

راه حل: کلمات خاصی در صورت سوال هست که شما باید حتما به اون ها دقت کنید و درک کنید که معلم دقیقا از شما چه چیزی رو خواسته. توضیح دادن، مقایسه کردن، نمودار کشیدن و یا تعریف کردن. شما اگه می خواهید نمره یک سوال رو بدست بیارید باید دقیقا جوابی رو بنویسید که صورت سوال از شما خواسته.

8. بیش از حد فکر کردن روی یک سوال

وقتی که خیلی روی یک سوال فکر کنید به آسونی دچار شک میشید و دانش آموزان اغلب در این جور مواقع جواب اولی رو که پاسخ صحیح بوده پاک می کنند و یک جواب دیگه می نویسن که غلط هست.

راه حل: اگه شما از این دسته از افراد هستید وقتی که دفعه اول فکر می کنید و یک جواب به ذهنتون می رسه، همون رو بنویسید. اگه می دونید که با چند بار فکر کردن روی یک سوال به شک می افتید زمان خودتون رو محدود کنید و به خودتون اجازه ندید بیش از حد روی یک سوال توقف کنید.

9. نداشتن لوازم کافی

اگه در حین امتحان جوهر خودکار شما تموم بشه و یا مدادتون بشکنه، ممکن هست مجبور بشید که بقیه سوال ها رو سفید باقی بذارید و این یعنی از دست دادن کلی نمره. بعضی از امتحانات به لوازمی مثل ماشین حساب و یا خط کش های خاص نیاز دارند که اگه شما اون ها رو به همراه نداشته باشید براتون امکان قرض گرفتن وسایل از بغل دستی هاتون هم وجود نداره، پس یعنی از دست دادن نمره سوالات به همین راحتی.

راه حل: همیشه مداد و خودکار اضافی همرا داشته باشید. از قبل وسایل مورد نیاز امتحانتون رو آماده کنید و مطمئن بشید که اونها رو جا نذاشتید.

10. ننوشتن اسم روی برگه امتحانی

زمان هایی وجود داره که ننوشتن اسم روی برگه ی امتحانی باعث میشه که شما کلا نمره اون امتحان رو از دست بدید. مثلا وقتهایی که آزمون گیرنده دانش آموزان رو نشناسه یا اینکه امتحان پایان ترم باشه و معلم دیگه دانش آموزان رو نبینه و یا اگه معلم خیلی سخت گیری داشته باشید ممکن هست هر برگه ی بدون اسم رو نمره صفر بده.

راه حل: قبل از شروع امتحان اول از همه اطلاعات شخصی خودتون رو روی برگه وارد کنید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *