ده روش برای استفاده ی بهتر از زمان مطالعه

هنگامی که شما واقعا برای یاد گرفتن مطلبی تلاش می کنید و باید اون مطالب رو برای امتحانات میان ترم و یا نهایی یاد بگیرید، اما بیشتر از 14 ساعت وقت ندارید، چجوری مطالعه می کنید؟ شما باید زمان مطالعه ی مفیدتون رو به حداکثر برسونید و از اون زمان کم بیشترین بهره رو ببرید. بعضی از آدمها واقعا روش های بی فایده ای رو برای مطالعه انتخاب می کنن، اون ها یک روش مطالعه ی ضعیف رو انتخاب می کنن و به خودشون اجازه میدن که همه ی وقت با ارزششون رو هدر بدن. و در تمرکز کردن بر روی کاری که در حال انجامش هستن، شکست می خورن. وقت گرانبهایی رو که قبل از امتحان دارید از دست ندید. برای به حداکثر رسوندن زمان مطالعتون، 10 راهکار زیر رو دنبال کنید تا بتونید از هر ثانیه از زمان اندکتون بهترین بهره رو ببرید.

1. برای خودتون هدف مطالعه تعیین کنید

شما واقعا در حال تلاش برای انجام چه کاری هستید؟ چجوری متوجه میشد که مطالعتون رو تموم کردید و به اون چیزی که می خواستید رسیدید؟ شما برای جواب دادن به سوالات، نیاز دارید که برای خودتون هدف تعیین کنید. اگه به شما یک راهنمای مطالعاتی داده باشن، هدف شما به سادگی می تونه یادگیری همه چیزهایی باشه که در اون راهنما گفته شده. و اینجوری شما وقتی متوجه میشید به هدفتون رسیدید که بتونید به همه ی سوال هایی که دوستتون ازتون می پرسه، به درستی و کامل جواب بدید. اگه شما راهنمای مطالعاتی نداشته باشید؛ هدف شما می تونه؛ خلاصه کردن یک فصل، توضیح دادن نکات و ایده های اصلی برای یکی از همکلاسی هاتون یا بدست آوردن توانایی برای نوشتن یک خلاصه از اون چیزی که خوندید و در حافظتون هست، باشه. هدفتون هر چی که هست اون رو روی کاغذ بنویسید بنابراین شما یک هدف مستند دارید که می خواید بهش برسید. پس تا زمانی که به هدفتون نرسیدید، متوقف نشید.

2. تایمر رو روی 45 دقیقه ست کنید

اگه  شما در بازه های زمان کوتاه با یک استراحت کوچیک بین اون ها درس بخونید، خیلی بهتر یاد می گیرید. زمان ایده آل برای مطالعه کردن بین 45 تا 50 دقیقه هست و 5 تا 10 دقیقه استراحت بین بازه های مطالعاتی. بازه ی زمانی بین 45 تا 50 دقیقه برای اینکه مطالب رو عمیق دریافت کنید، کافیه و بازه ی زمانی 5 تا 10 دقیقه برای استراحت به اندازه کافی این فرصت رو برای شما ایجاد میکنه تا ذهنتون رو برای یادگیری مجدد آماده کنید. میتونید از این استراحت های کوتاه برای صحبت کردن با خانوادتون، دستشویی رفتن، خوردن یک میان وعده و یا چک کردن شبکه های اجتماعی استفاده کنید. شما با این استراحت های کوتاهی که به خودتون میدید مانع از فرسودگی و خستگی خودتون میشید. به محض تموم شدن وقت استراحت دوباره سریع به درس خوندنتون برگردید در این مورد به خودتون سختگیر باشید.

3. تلفن خودتون رو خاموش کنید

نیاز نیست حتما در اون 45 دقیقه ای که در حال مطالعه کردن هستید، در دسترس باشید. تلفن تون رو خاموش کنید تا مجبور نباشید در زمان درس خوندن به پیام ها و تماس ها پاسخ بدید. به یاد داشته باشید که شما بعد از 45 دقیقه مطالعه یک زمان استراحت دارید که می تونید پیام ها و ایمیل ها رو چک کنید و اگه نیاز بود و ضرورت داشت می تونید به اون ها پاسخ بدید. از چیزهایی که در حین مطالعه حواستون رو پرت می کنن، اجتناب کنید. ارزش زمان رو بدونید و روی چیزی که براش برنامه ریزی کردید تمرکز کنید و یادتون باشه هیچ چیزی جز اون در اون لحظه مهم نیست. شما باید خودتون رو متقاعد کنید که قراره زمان مطالعتون رو به حداکثر برسونید و بیشترین سود رو از زمانی که دارید، ببرید.

4. علامت ” مزاحم نشوید” رو پشت در اتاقتون نصب کنید

اگه شما در یک خونه ی شلوغ و یا در خوابگاه زندگی می کنید، احتمال اینکه برای درس خوندن تنها بشید خیلی کمه. تمرکز کردن در حین مطالعه یکی از مسائل خیلی مهم هست که تاثیر بسزایی در موفقیت شما داره. پس به داخل اتاقتون برید، در رو ببندید و یک نوشته ی ” لطفا مزاحم نشوید” رو پشت در اتاق تون نصب کنید. این کار باعث میشه که دوستان یا خانوادتون قبل از اینکه وارد اتاقتون بشن و از شما بخوان که با اون ها تلویزیون تماشا کنید یا ناهار بخورید اول فکر کنن و اگه ضروری نبود برای شما مزاحمت و حواس پرتی ایجاد نکنن.

5. نویز سفید رو روشن کنید

اگه از او دسته از آدم ها هستید که به راحتی و با کوچک ترین صداها حواستون پرت میشه. از برنامه های نویز سفید استفاده کنید یا از سایت SimplyNoise.com  کمک بگیرید. شما می تونید از این صداها به نفع خودتون استفاده کنید و روی مطالعه کردنتون تمرکز کنید.

برای سازماندهی و خوندن مطالب، پشت یک میز بنشینید

در ابتدا قبل از شروع به مطالعه کردن، پشت یک میز بشینید و مطالبی که باید بخونید رو جلوتون قرار بدید. همه یادداشت ها رو پیدا کنید، هر تحقیق آنلاینی که نیاز هست انجام بدید و کتاب هاتون رو باز کنید. ماژیک های رنگی، لپ تاب، مداد و پاک کن رو کنار دستتون قرار بدید. شما می خواید یادداشت برداری کنید و زیر نکات مهم خط بکشید پس به این ها نیاز دارید همه رو روی میز قرار بدید که در حین خوندن نیاز نباشه چندین بار بلند بشید و حواستون پرت بشه.

موضاعات بزرگ و پیچیده رو به بخش های کوچک تر تقسیم کنید

اگه هفت فصل برای مطالعه کردن دارید، اون ها رو یکی یکی بخونید و جلو برید. طبیعی هست وقتی که قراره یه عالمه مطلب جدید بخونید و یاد بگیرید گیج بشید. اما اگه اون ها رو به بخش های کوچیک تقسیم کنید، روی هر بخش به طور جداگانه تمرکز کنید، اون قسمت رو به خوبی یاد بگیرید، اشکالاتتون رو در اون قسمت حل کنید و بعد به سراغ قسمت بعدی برید اون وقت دچار استرس نمشید.

روش های مختلف رو برای خوندن محتوای مورد نظر، امتحان کنید

برای اینکه واقعا مطلبی رو یاد بگیرید، فقط اون رو برای امتحان نخونید و همه ی مطالب رو به زور توی ذهنتون نکنید. شما نیاز دارید که از روش های مختلف یادگیری کمک بگیرید. به دقت و بدون صدا یک فصل رو بخونید و بعد خلاصه ای از اون بنویسید. خلاصه ها رو با صدای بلند بخونید. تصاویر کوچک مرتبط با متنی که خوندید روی کاغذ بکشید، این یک راه خلاقانه برای ثبت ایده ها و یادگیری مطالب هست. برای تاریخ ها و یا اطلاعاتی که به ذهن سپردنشون سخته آهنگ بسازید. راه های مختلف رو امتحان کنید و اون ها رو با هم ترکیب کنید تا به راحتی در روز امتحان مطالبی که خوندید رو به یاد بیارید.

وقتی که می خواید از خودتون امتحان بگیرید، تحرک داشته باشید

وقتی که کاملا به مطالبی که خوندید تسلط پیدا کردید، از جاتون بلند شید و آماده حرکت کردن بشید. یک توپ تنیس بردارید و هر دفعه که از خودتون یک سوال می پرسید اون رو به زمین بزنید یا وقتی دوستتون داره ازتون سوال می پرسه راه برید و به سوال هاش جواب بدید. با توجه به گفته ی دکتر جک گرویل دکترای فیزیولوژی ورزش” تحقیقات نشون داده که وقتی شما حرکت می کنید، اکسیژن و خون بیشتری در مغز شما جریان پیدا می کنه و این باعث میشه که شما مشکلات و مسائل رو بهتر حل کنید.” شما وقتی که بدنتون در حال حرکت باشه، همه چیز رو بهتر به یاد میارید.

از مهم ترین نکات و ایده های کلیدی خلاصه برداری کنید

وقتی که مطالعه کردنتون تموم شد، یک برگه کاغذ سفید بردارید و 10 تا 20 ایده کلیدی یا قوانین مهم رو که نیاز هست برای امتحان به ذهن بسپارید رو یادداشت کنید. همه چیز رو با زبون خودتون و با توجه به چیزهایی که توی ذهنتون هست بنویسید بعد کتاب و یادداشت هاتون رو چک کنید تا مطمئن شید که اون ها رو درست یاد گرفتید. انجام این مرحله در انتهای مطالعه به شما کمک میکنه تا مهم ترین نکات در ذهن شما بمونن.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *