چطور از فلش کارت برای حفظ مطالب استفاده کنیم؟

فلش کارت همیشه یکی از بهترین راه ها برای حفظ کردن اطلاعات بوده. یکی از رایج ترین راه ها برای درست کردن فلش کارت، این هست که از کاغذهای یادداشت استفاده کنید و یک طرف اونها رو سوالات امتحانی مهم بنویسید و در طرف دیگه جواب اون رو بنویسید. بعد بارها و بارها با اون فلش کارت ها از خودتون امتحان بگیرید. با این حال راه های متعددی برای ایجاد تنوع در این فرایند وجود داره که شما بتونید فرایند یادگیری تون رو بهبود ببخشید.

نکاتی برای استفاده بهتر از فلش کارت ها

 • یک راه برای افزایش یادگیری، استفاده از رنگ در فرایند درست کردن فلش کارت هاست. اگه شما از فلش کارت برای یادگیری یک زبان خارجی استفاده می کنید، به طور مثال می تونید از رنگ صورتی برای کلمات مونث و از رنگ آبی برای کلمات مذکر استفاده کنید.
 • همچنین می تونید از رنگ ها برای تفکیک افعال با قاعده و بی قاعده در یادگیری زبان خارجی استفاده کنید. دسته بندی کارت ها با رنگ های مختلف، مخصوصا برای افرادی که با تصویر و فعالیت مطالب رو بهتر یاد می گیرند، خیلی میتونه مفید باشه.
 • فلش کارت های کامپیوتری هم می تونند باعث بهبود فرایند یادگیری شما بشن. شما یک لیست از سوالات رو انتخاب کرده و اونها رو تایپ می کنید بعد از پرینت گرفتن اونها رو برش زده و نهایتا خودتون در پشت کارت ها جواب ها رو یادداشت می کنید. همین نوشتن جواب ها هم می تونه قسمتی از فرایند یادگیری باشه و به شما در به ذهن سپردن مطالب کمک می کنه.

 

 • اگه متوجه شدید که نوشتن جواب ها نقش مهمی رو در یادگیری شما داره و از این طریق بهتر جواب ها در ذهنتون می مونند، می تونید این کار رو تکرار کنید یعنی مجددا سوالات رو پرینت بگیرید و اون ها رو جواب بدید.
 • برای درست کردن فلش کارت ها از طریق ماکروسافت ورد، به سادگی از سه ستون با یک فونت بزرگ استفاده کنید. بعد سوالهای مشخصی رو که می خواهید با بقیه فرق داشته باشه رو هایلایت کنید و در هنگام پرینت اونهایی که هایلایت کردید رو با رنگ و سایز دلخواهتون پرینت بگیرید.
 • برای درست کردن فلش کارت ها از طریق اکسل، یک جدول با سه ستون پهن ایجاد کنید. شما می تونید به راحتی از یک ستون به ستون دیگه برید و سوالات یا کلماتتون رو وارد کنید. می تونید نهایتا یک ستون مورد نظرتون رو برای تغییر سایز هایلایت کنید و یا فقط یک ستون مشخص رو پرینت بگیرید.
 • اگه شما بخواهید که از فلش کارت هاتون در تمام سال و به دفعات استفاده کنید ممکن هست که بخواید اون ها رو پرس کنید یا از همون اول از مقواهای خاصی استفاده کنید که به مرور در اثر استفاده زیاد پاره یا کثیف نشن.
 • شما می تونید در حین یادداشت برداری از مطالب سر کلاس، همیشه تعدادی فلش کارت سفید داشته باشید. وقتی در حین درس دادن معلم تون، یک اصطلاح مهم رو شنیدید، اون رو یک طرف کارت یادداشت کنید و اون رو کنار بذارید تا بعد جوابش رو بنویسید. وقتی که داشتید درس می خونید یا بعد از کلاس وقت بذارید و طرف دیگه فلش کارت ها رو تکمیل کنید. این فرایند شما رو تشویق میکنه که اطلاعاتی که سر کلاس یاد گرفتید رو تقویت کنید.
 • هنگام خوندن فلش کارت ها کنار اونهایی که بلدید یک تیک کوچیک بزنید وقتی که اون تیک ها دو یا سه تا شدن شما می فهمید که اون نکته رو به طور کامل یاد گرفتید و در ذهنتون مونده. حالا می تونید اون هایی که بلد هستید رو در یک جعبه جداگانه نگه دارید. همه فلش کارت ها رو اونقدر بخونید تا کنار همه اونها دو یا سه بار تیک بخوره.
 • برای ایجاد فلش کارت های بزرگ تر می تونید از مقواها کمک بگیرید اون ها در رنگ های زیادی وجود دارند که می تونید هر رنگ رو برای معنی خاصی به کار ببرید.

بازی با فلش کارت ها در مطالعه گروهی

 • برای کلاس هایی که نیاز به حفظ کردن تعداد زیادی از واژگان و تعاریف دارید، مثل مطالعات اجتماعی یا تاریخ، ممکن هست که شما بخواید به صورت گروهی و با استفاده از فهرست واژگان و تعاریف آخر کتاب، فلش کارت درست کنید. در صورت امکان از کدگذاری به وسیله رنگ ها استفاده کنید تا بدونید هر فلش کارت به کدوم فصل و بخش از کتاب مرتبط میشه.
 • یک بازی با استفاده از فلش کارت ها در هنگام مطالعه ی گروهی ایجاد کنید. سوال ها و جواب ها رو روی کارت های جداگانه بنویسید و یک طرف کارت ها رو خالی بذارید. کارت ها رو به پشت روی میز بذارید و یکی یکی اونها رو برگردونید. سعی کنید سوالات و جواب های مرتبط با هم رو پیدا کنید.
 • با تشکیل دو تیم و استفاده از کارت هایی که دارید مسابقه بدید. یک نفر رو به عنوان داور و نگهدارنده کارت ها انتخاب کنید. اون فرد باید سوال بپرسه و هر یک از تیم ها که جواب درست رو بدند کارت مال اونها میشه. می تونید از والدینتون به عنوان داور کمک بگیرید.

 

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *