اگه یک استاد بد در دانشگاه دارید، چیکار کنید؟

شاید بهترین راه برای برای از بین بردن تمام هیجانات شروع ترم جدید، این باشه که بدونید یکی از استادهاتون اونی نیست که شما فکرش رو می کردید. در حقیقت ممکن هست اون استاد کاملا بد باشه. با خیلی از اخلاق های خاص مدیریتی، مثلا برای قبول شدن درس به کلاس متکی نباشید. اینکه با یک استاد بد در دانشگاه چیکار میشه کرد ممکن هست کلی باعث گیج شدن و سردرگمی شما بشه. خوشبختانه، حتی اگه استاد شما از اون دسته از افردای باشه که همه در موردش بگن: ” آخه چه جوری این آدم این شغل و بدست آورده؟” هنوز هم راه هایی برای خلاص شدن از این موقعیت برای شما وجود داره.

اگه استاد بد دارید، کلاستون رو عوض کنید

اگه هنوز فرصت حذف و اضافه تموم نشده، می تونید کلاستون رو عوض کنید. اگه خیلی زود بتونید این موقعیت رو تشخیص بدید، می تونید کلاستون رو عوض کنید و یا کلا این درس رو حذف کنید و در ترم های بعد با یک استاد دیگه این کلاس رو بگیرید. از دفتر گروه ها در مورد تاریخ حذف و اضافه و اینکه چه کلاس های دیگه ای ممکن هست وجود داشته باشه که بتونید در صورت حذف این درس اون کلاس رو بردارید، بپرسید.

اگه نمی تونید استادتون رو عوض کنید، ببینید آیا این امکان وجود داره که در کلاس یک استاد دیگه شرکت کنید یا نه. این کار رو برای درس هایی که در طول یک ترم چندین کلاس برای اون ها وجود داره می تونید انجام بدید. بعضی از درس ها صرف نظر از استاد، سرفصل ها و تکالیف و امتحان مشترک دارند. اینجوری شما می تونید یک کلاس که شیوه ی تدریس استادش مطابق با معیار های خودتون باشه رو پیدا کنید و در طول ترم سر اون کلاس برید.

کمک بگیرید

  • از بقیه دانشجوها کمک بگیرید. به احتمال زیاد شما تنها کسی نیستید که با این استاد مشکل دارید. این مساله رو با بقیه دانشجوها هم مطرح کنید و ببینید چه راه حلی رو می تونید پیدا کنید. جلسات بعد از کلاس، مطالعه ی گروهی، استفاده از جزوه های همدیگه و یا کمک کردن به همدیگه در خوندن یادداشت ها و پیش نویس های آزمایشگاه

 

  • یک مربی بگیرید. معمولا استاد بد منجر به این میشه که شما در امتحانتون موفق نشید و نمره بدی رو بگیرید. اگه دیدید هیچ چیزی از کلاس یاد نمی گیرید و خودتون هم به تنهایی از پس یاد گرفتن مطالب برنمیاد پس سریع یک مربی خصوصی بگیرید و اصلا هم در این مورد خجالت نکشید. اینکه الان از کسی کمک بگیرید بهتر هست یا اینکه این درس رو بیفتید و مجبور بشید ترم بعد دوباره این درس رو بگیرید؟ می تونید از دانشجویان ترم بالایی هم کمک بگیرید.

کلاس رو آخر ترم حذف کنید

به یاد داشته باشید که شما همیشه یک فرصت در آخر ترم هم دارید برای حذف کلاس. گاهی اوقات واقعا هیچ چاره ای براتون نمی مونه و اونقدر شرایط حاد و غیر قابل تحمل میشه که شما مجبور به حذف کلاس می شید. فقط اگه قصد این کار رو داشتید، حتما حواستون باشه که از قبل در مورد تاریخ حذف نهایی اطلاعات کافی رو کسب کنید.

با کسی صحبت کنید

اگه واقعا مساله خیلی جدی هست. نیازه که شما با کسی صحبت کنید. بعضی از استادها هستند که واقعا بد تدریس می کنند، متاسفانه بعضی از استاد ها خیلی توهین آمیز سر کلاس با دانشجوها حرف می زنند یا اینکه با عده ی خاصی از دانشجویان به گونه ای متفاوت از بقیه رفتار می کنند. اگه فکر می کنید این طور هست باید خیلی زود با فردی که مسول باشه و مرتبط با این قضیه صحبت کنید. شاید نیاز بشه که با مدیر گروه و یا حتی ریاست دانشکده هم این موضوع رو در میان بذارید.

رویکرد خودتون رو تغییر بدید

کمی وقتی بذارید و فکر کنید چجوری می تونید نظرتون رو در مورد شرایطی که در اون گیر کردید، عوض کنید و اوضاع رو برای ودتون بهتر کنید. آیا شما با استادی کلاس دارید که همیشه با نظریه های اون مخالفید؟ از این بحث ها و مناظره های ایجاد شده برای نوشتن مقالات بعدی تون کمک بگیرید. آیا شما فکر می کنید استادتون اطلاعات کافی در مورد حرف هایی که داره می زنه، نداره؟ شما تسلط خودتون بر موضوعات رو در نوشتن مقاله ها و یا گزارش های آزمایشگاهی به اون نشون بدید.

هر کاری که می تونید انجام بدید هر چند خیلی کوچیک و جزئی. اینکه سعی کنید راهی برای کنار اومدن با یک استاد بد پیدا کنید، حداقل این احساس رو بهتون میده که روی وضعیت درس و دانشگاهتون کنترل دارید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *