آیا در قرن حاضر، تکنولوژی کلید موفقیت است؟

تکنولوژی، پیشرفت صعودی داره و همانطور که به نظر میرسه همه ی ما سعی داریم در این روندِ پیشرفت تکنولوژی باشیم و پا به پاش پیشرفت کنیم. در این دنیای مدرنِ تکنولوژی، وقتی که یک ابزار یا دستگاه جدیدی تولید میشه نه تنها خریداران جدید ترین ابزارهای تکنولوژی که همین مردم عادی هستند بلکه بسیاری از شرکت ها نیز در این مسابقه شرکت میکنند. اون ها به محض تولید یک وسیله جدید اون رو خریداری میکنن بدون اینکه بدونن دقیقا قراره ازش چه استفاده ای کنند. که اغلب استفاده ی این افراد و شرکت ها از تکنولوژی فقط برای اینه که نشون بدن به روز هست.

وقتی از تکنولوژی اونجوری که باید استفاده نمیکنیم

درواقع باید گفت که، این شرکت ها اصلا بلد نیستن که حواسشون به اصل کار و هدفشون باشه. اگه بخوام واستون یک مثال بارز بزنم، روزنامه ی دیجیتالی The Daily بهترین گزینه است، این روزنامه مدام دنبال این بود که، به دلیل موفقیت های شرکت آیفون هر جوری که شده تکنولوژی اون رو به کار ببره و وارد حیطه ی اون بشه. میخواست کاری کنه که مردم بتونن روزنامه ها رو به صورت الکترونیکی روی آی پد هاشون دریافت کنن. این روزنامه هدف اصلی و فکرش فقط شده بود استفاده از تکنولوژی تا جایی که رسالت اصلی خودش رو که – نوشتن مطالب پر محتوا و مفید برای مردم – بود رو فراموش کرده بود. برای همین طولی نکشید که شکست خورد و همه ی برنامه ها و وعده و وعید هاش نقش بر آب شد.

امروزه، روزنامه خوندن با استفاده از گوشی یا تبلت هیچ تصور سختی نیست. روزنامه های “واشنگتن پست” ، “نیویورک‌ تایمز” و بقیه ی روزنامه ها معمولا این پیشنهاد رو به مردم میدن که برای خودشون اشتراک بگیرند و با پرداخت ماهانه روزنامه دریافت کنند.

اگه، روزنامه ی “The Daily” هم برنامه های مربوط به خودش رو انجام میداد و روی هدف اصلیش تمرکز می کرد، باز هم شکست می خورد؟؟ روزنامه ی الکترونیکی ایده ی بدی نبود. فقط یک روش تجارت غلط، هدف نامشخص و خرج و مخارج بالا باعث شکست این روزنامه شد. روزنامه ی The Daily، اولویت اولش تکنولوژی بود ولی خب به اندازه ی کافی، یک روزنامه ی مفید و پر محتوا برای افراد نبود و فقط سعی میکرد که در این عصر ارتباطی، نگرشی مطابق چنین عصری ارائه بده. اونا اهمیت بالای تکنولوژی رو برای جذب مخاطب، دیدن ولی نتونستن درکش کنن و ازش درست استفاده کنن.

تصورات ما از کارایی تکنولوژی

استفاده از تکنولوژی به ما این ضمانت رو نمیده که، حتما حتما موفق میشیم اما خب خیلی ها فکر میکنن که کلید موفقیت رو فقط در تکنولوژی میشه پیدا کرد. ما فکر میکنیم هر کاری که بخوایم انجام بدیم با تکنولوژی شدنیه. تکنولوژی هرکشوری رو، فرهنگش مشخص میکنه. از زمان اختراع چرخ ها تا قرن بیست و یکم، شگفتی های زیادی از اختراعات مختلف رو دیدیم که شیوه زندگی ما به اون ها گره خورده.

ما همیشه داستان هایی از زندگی اشخاص موفق، مثل؛ مارک زوکربرگ، استیو جابز و جف بزوس رو میشنویم. امروزه همه ی جهان به ”دره ی سیلیکان”چشم دوختن و دوس دارن بدونن که چه آینده ای پیش روشون هست و چه تاثیری، روی زندگی آیندشون داره.

شما میتونین، با یک ویدیو در یوتیوب یا حتی یک صفحه رسمی در فیس بوک و اینستاگرام مشهور بشین. شما میتونین حتی، یک برنامه و اپلیکیشن بسازین و مطمئن باشین که قدرت و عملکرد استیو جابز رو هم دارین.

این طرز فکر باعث میشه که مردم تکنولوژی رو راهی برای موفقیت ببینند، در واقع باید بدونند که تکنولوژی، قدم اول پیشرفت است و باید از اون فراتر برن تا به موفقیت برسند.

چیزی که واقعا از تکنولوژی برمیاد

استفاده از تکنولوژی فقط وقتی به شما عملکرد خوبی میده که، واقعا ازش استفاده مفید داشته باشین. وقتی که مردم، بدون هیچ برنامه و هدفی از تکنولوژی استفاده میکنن، مسلماََ هیچ نتیجه درستی نمی گیرند و شکست میخورن. تکنولوژی ضمانتِ موفقیت شما نیست. ایده های خوب دیرتر بدست میان ولی عملکرد خوبی دارن درعوض ایده های ضعیفی که حتی انجامشون هم داده باشیم به مرور ازبین میرن و هیچ عملکرد خوبی ندارند.

شاید علت اصلی اینکه مردم دنبال موفقیت با تکنولوژی هستند ولی موفق نمیشن اینه که طرز استفاده ی درست از تکنولوژی رو نمیدونن و تقریبا خیلی از نکات واسشون ابهام داره. میدونین همه ی ما، این مشکل رو داریم که فرد موفق رو میبینیم مثل مارک زوکربرگ؛ در واقع هیچ وقت تلاش هایی که کرده رو نمیبینم و این دلیلی هست که فکر میکنیم تکنولوژی یک راه ساده به سمت موفقیت هست.

بدون درک عمیق از نحوه ی استفاده از تکنولوژی، هیچ پیشرفتی صورت نمیگیره. تا وقتی که، اهمیت همه چیز واسشون روشن نشه مدام شکست میخورن. همون مثالی که درباره روزنامه ی The Daily زدم رو به یاد بیارین، مسئولینش میدونستن که میخوان یک روزنامه الکترونیکی رو خلق کنن که در آی پد در دسترس باشه اما واقعا تکنولوژی رو نفهمیده بودن و فقط یک محصول غیراستاندارد رو تولید کردند که هیچ مشکلی رو رفع نمیکرد.

اول ایده، بعد تکنولوژی

استفاده از تکنولوژی بدون داشتن هدف واضح و مشخص، شما رو به هیچ جا نمی رسونه. شما باید، کارتون رو با یک ایده شروع کنید. حالا اگه استفاده از تکنولوژی بهترین راه و روش برای رسیدن به هدفتون، حل شدن ِ مشکلتون و یا پیدا کردن جوابِ سوالتون هست؛ پس ازش استفاده کنید.

تکنولوژی برای ما این امکان رو فراهم میکنه که کارهای بیشتری رو بتونیم انجام بدیم در مقایسه با زمانی که از تکنولوژی استفاده نمی کنیم. اما تکنولوژی توانایی تصمیم گرفتن نداره و نمیتونه به ما بگه که چیکار کنیم.

تکنولوژی ابزاریست برای حل مشکلات، اما نمیتونه برای اون ها راه حل پیدا کنه.

اول ایده سپس تکنولوژی رو رعایت کنین، مسلما موفق میشین. اگر شما، یک موضوع واضح و مشخصی رو انتخاب کنین حالا میتونین پیشرفت کنین.

تکنولوژی، پاسخ همه ی مشکلات نیست

تکنولوژی، برای شما تا زمانی که راجع به مشکلتون از هر زاویه نگاه نکردین جواب نمیده. اگر شما به مشکل فکر کردین و خوب درکش کردین و دیدین که هیچ راه حلی جز تکنولوژی کارآمد نیست حالا میتونین ازش استفاده کنین. اما اینوهم بدونین که پاسخ هر چیزی تکنولوژی نیست.

 هدف، مهمترین رکن

با تعریف و مشخص کردن هدف، مطمئن میشین که فقط دنبال تکنولوژی نیستین و به رسیدن به هدفتون فکر میکنید نه رسیدن به تکنولوژی، که بهتره بدونین این کار رسیدن به راه حل مشکلات رو خیلی آسونتر میکنه.

تکنولوژی، راه حل نیست؛ این فکر شماست که راه حل رو بوجود میاره و با استفاده از تکنولوژی فقط رسیدن به راه حل آسون تر میشه.

کاربرد تکنولوژی

تکنولوژی هرروزه، جهان اطراف ما رو تغییر میده و زندگیمون رو آسونتر میکنه و خیلی چیز ها رو برای ما ممکن میکنه. اینکه، شما میتونین تکنولوژی رو استفاده کنید به این معنا نیست که، هرکاری رو با تکنولوژی شروع کنین. شما باید با ایده ها شروع کنین و تلاش هاتون رو با تکنولوژی ساپورت کنید.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *