چطور برای امتحان آمادگی داشته باشیم؟

پایان بهار و آغاز تابستان زمانیه که کابوس های دانش آموزان شروع میشه. زمانی که بیداری های شبانه شروع میشه، همه میخوان در دو روز تمام مطالب طول ترم رو بخونن و برای امتحان آماده بشن، تنش ها بالا میره چون توی کتابخونه ها دور هم جمع میشن و گروه تشکیل میدن و خودشون رو با هم مقایسه میکنن، سعی میکنن که در درس از همدیگه سبقت بگیرین، مطالب رو به همدیگه یاد میدن و به هم کمک میکنن، همکاری ای که در طول ترم هیچ اثری ازش نبوده شب امتحان پیداش میشه، اونوقت زمانیه که همه با هم متحد میشن و اون شب امتحانه. خیلی ها فراموش میکنن که آرامش داشتن در این زمان بهترین چیزیه که میتونه برای موفق شدن بهشون کمک کنه. در این جا چند نکته ذکر میشه که می تونه بهتون کمک کنه امتحاناتتون رو با موفقیت پشت سر بذارید و برید به استقبال یک تابستان دل انگیز.

انتخاب زمان مناسب برای مطالعه

بدن ما منحصر به فرد است. بنابراین، ساعت های بیولوژیکی ما نیز به طور متفاوتی برنامه ریزی شدن. یعنی اگه ما سعی کنیم خودمون رو با روال درس خوندن هر فرد دیگه ای تطبیق بدیم، بیشتر از اینکه سود کنیم، ضرر میبینیم. چون اگه این کار رو کنیم اون وقت بدن ما سعی میکنه که به اجبار همه ی مطالب رو دریافت کنه و یاد بگیره. پس در نتیجه شما خسته می شید و مطالعه کردنتون هیچ سودی نداره.

به طور خلاصه بهتره که شما زمان مطالعه ی خودتون رو پیدا کنید. دقت کنید ببینید در چه زمانی از روز، سطح هوشیاری و انرژی تون بیشتره، همون زمان ها رو به مطالعه اختصاص بدید. این کار بهره وری شما رو بیشتر میکنه، در نتیجه با همون انرژی ای که دارید، مدت زمان بیشتری رو میتونید مطالعه کنید. همچنین این کار تمرکز شما رو افزایش میده پس نیاز نیست که نگران فراموش کردن چیزهایی که می خونید باشید.

همیشه شیرینی با طعم و رنگ های مختلف همراهتون داشته باشید

شیرینی یکی از نعمت های بزرگ در جهان هست وقتی شما یک تکه شیرینی توی دهنتون میذارید و اون رو قورت میدید، همون لحظه با خودتون میگید که چه روز خوبی رو پیش رو دارید. شاید شما تا حالا این رو نمی دونستید که جویدن یک تکه شیرینی در هنگام مطالعه، محدوده ی توجه شما رو گسترش میده، در نتیجه باعث میشه که بهتر تمرکز کنید و بعدا مطالب رو بهتر به یاد بیارید.

همچنین چیزی وجود داره به نام “تداعی ذهنی”. ذهن شما وقتی در حین انجام کاری خاص، چیزی رو بو یا مزه کنه یا حس خاصی رو تجربه کنه، اون ها رو با هم در خودش نگه میداره. منظورم اینه که اگه شما در حال مطالعه کردن یک مطلب خاص  یک تکه شکلات با طعم توت فرنگی و رنگ صورتی بخورید، این ها در ذهن شما ثبت میشه، بعدا در هنگام امتحان جویدن شکلات توت فرنگی اون مطلب رو به طور ناخودگاه در ذهن شما تداعی میکنه.

اولویت قرار دادن تایم استراحت در مواقع درس خوندن

وقتی چند روز خودتون رو توی اتاق حبس میکنید و همش مشغول مطالعه هستید، بد نیس که از اتاق بیرون بیاید و هوای تازه رو تنفس کنید تا روحیه تون عوض بشه. وقتی بدون وقفه مطالعه می کنید بهره وری شما پایین میاد. انگار ذهنتون داره به سرعت روی تردمیل اطلاعات حرکت میکنه و خودش رو خسته میکنه. از این جا به بعد شما دیگه تمرکزتون رو از دست می دید و مطالعتون مفید نخواهد بود.

شرکت های مختلف مثل گوگل، فضاهای متنوعی رو ایجاد کردن که شما میتونید از اون ها برای استراحت ذهنتون کمک بگیرید همچنین میتونید در این زمان سریال ببینید،رمان مورد علاقتون رو بخونید یا غذای مورد علاقتون رو بپزید. هر کاری که برای مدتی ذهنتون رو از درس دور نگه داره که بتونه استراحت کنه.

داشتن یک لیوان نوشیدنی داغ در کنارتون در هنگام مطالعه

آیا تا به حال به اکثر فیلم ها دقت کردید که تعدادی دانش آموز دور هم نشستن و در حین مطالعه، یک فنجان قهوه و یا یک لیوان چای داغ می نوشن؟ این کار یک دلیل جالب داره. مطالعات نشون داده که پایین آوردن سرعت مطالعه باعث میشه که مغزتون مطالب رو بهتر پردازش کنه و به ذهن بسپاره نسبت به وقتی که مثل یک ربات همه چیز رو به سرعت به خورد مغزتون میدید.

یک فلاکس پر از نوشیدنی گرم مورد علاقتون، در حین مطالعه کنارتون باشه. حتی اگه وقتتون خیلی کمه و کلی درس نخونده دارید، با عجله خوندن هیچ کمکی بهتون نمیکنه چون اونجوری سر امتحان چیزی یادتون نمیاد. سعی کنید از مطالعه کردنتون لذت ببرید تا مطالبی که میخونید بهتر توی ذهنتون بمونن. چی بهتر از این که مطالعه کردن رو به یک فعالیت شاد و آرامش بخش تبدیل کنید.

داشتن یک لیست از موسیقی های مورد علاقتون

همیشه میگن بهترین ها رو بذارید آخر بگید، یک توصیه که هر دانش آموزی اون رو میدونه، داشتن یک لیست از آهنگ های مورد علاقتونه آهنگ هایی که بتونن حالتون رو خوب کنن. موسیقی با حافظه در ارتباط هست و همچنین میتونه باعث آرامش مغز شما بشه. باعث میشه تمرکز لازم برای شروع هر فصل رو بدست بیارید.

میتونید یک لیست از موسیقی های آرام داشته باشید و اون ها رو در حین مطالعه گوش کنید. گوش دادن به موسیقی در حین مطالعه باعث میشه گذشت زمان رو متوجه نشید و از اینکه مدت زمان طولانی در حال مطالعه بودید احساس خستگی نکنید. به عبارت دیگه موسیقی ذهن شما رو گول میزنه تا بیشتر کار کنه. اگه یک لیست آهنگ مناسب دارید، قبل از غرق شدن در مطالعه اون رو پلی کنید، اینجوری خیلی زمان براتون بهتر میگذره.

با وجود اینکه پایان ترم زمانیه که اغلب دانش آموزان احساس خستگی میکنن، استفاده از روش های مختلف میتونه این دوره رو براتون دل انگیز تر کنه. در هر حال امتحانات پایان ترم یک قسمت از زندگی هر دانشجویی هست، پس بهتره که سعی کنید اون رو با شادی پشت سر بذارید.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *