چگونه امتحان شفاهی رو با موفقیت پشت سر بذاریم؟

آیا شما در هنگام پاسخ دادن به سوالات در یک امتحان شفاهی، عصبی و دستپاچه میشید؟ اکثر دانش آموزان همین جوری هستند. خیلی از دانش آموزان از امتحان های شفاهی خوششون نمیاد و از اون ها وحشت دارند، چون در این جور مواقع به طور همزمان با دو چالش بزرگ مواجه هستند؛ اول اینکه باید به سرعت مطالبی که خوندن رو به یاد بیارن و به سوالات پاسخ بدند و دوم، صحبت کردن در مقابل افرادی که اونجا حضور دارند، حتی اگه فقط یک شنونده حضور داشته باشه. از اونجایی که امتحانات شفاهی، مثل مصاحبه های شغلی می مونند، شما هم می تونید همون جوری که متقاضیان کار خودشون رو از قبل آماده میکنند، خودتون رو برای امتحان شفاهی آماده کنید. اونها پیش بینی و تمرین می کنند.

سوالات امتحان شفاهی رو پیش بینی کنید

با مباحثی که قراره از اونها امتحان گرفته بشه، شروع کنید. همه ی مطالب رو به طور دقیق و کامل بخونید، سعی کنید سرفصل ها و الگوهای مهم رو تشخیص بدید. اگه دارید از روی کتاب درسی می خونید می تونید از عناوین فصل ها و تیترهای هر قسمت کمک بگیرید.

خب حالا سعی کنید از مطالبی که خونید، سوالات تشریحی طرح کنید. پیش بینی کنید که چه سوالاتی ممکن هست از شما پرسیده بشه. حواستون باشه شما قرار نیست یک امتحان صحیح یا غلط و امتحان تستی داشته باشید. شما باید به دنبال سوالاتی باشید که از شما یک جواب طولانی می خواند. فکر کنید که اگه شما جای معلم تون بودید، چه سوالاتی رو می پرسیدید؟ در صورت امکان به سراغ نمونه سوالات امتحان های گذشته برید و اونها رو بررسی کنید. خیلی از معلم ها سوال هاشون رو تکرار می کنند. همه ی سوالات ممکنی رو که پیدا کردید به طور جداگانه روی کارت ها یادداشت کنید. بعد از خودتون سوال بپرسید و اونها رو با صدای بلند، در حالی که مقابل یک آینه ایستادید، جواب بدید.

چرا باید در مقابل آینه تمرین کنید؟

چند دلیل خوب برای اینکه از آینه در هنگام تمرین کردن استفاده کنید، وجود داره:

 1. آینه، عادت های عصبی شما که در هنگام صحبت کردن ظاهر میشن رو بهتون نشون میده. شما قرار نیست به خاطر عادت های عصبی ای که ممکن هست در موقع صحبت کردن تون بروز کنند، جریمه و یا مجازات بشید، اما باید بدونید که این حالت های دستپاچه بودن و وحشت زدگی شما مسری هست و می تونه به فردی که داره ازتون امتحان می گیره منتقل بشه، در نتیجه در چنین جوی شما نمی تونید نمره خوبی رو کسب کنید.
 2. انعکاس آینه، به طور عجیب و غریبی به نظر می رسه و می تونه این احساس رو در شما ایجاد کنه که واقعا کسی در مقابل شما هست که داره تماشاتون می کنه.

بار اولی که جلوی آینه می ایستید، باید نقش معلم تون رو بازی کنید. به خودتون و حالت چهرتون، وقتی که معلم ازتون سوال می پرسه دقت کنید. آیا با اعتماد به نفس لبخند می زنید یا به طور عصبی چهره تون رو درهم می کشید؟ علائم عصبی خیلی مهم هستند چون اگه شما دچار اضطراب بشید، باعث میشه جزئیات مهم رو در موقع جواب دادن به سوالات فراموش کنید، در حالی که همه ی اون ها رو بلدید.

بعد از اون باید دیدگاه خودتون رو تغییر بدید و تصور کنید که تصویر شما در آینه فرد دیگری ست. سعی کنید به وجود اون فرد توجه نکنید در حالی که از نظر ذهنی تصور می کنید تصویر شما معلم یا فرد آزمون گیرندست. این تکنیک برای آماده شدن شما و صحبت کردن در جمع، مفید هست و می تونه خیلی بهتون کمک کنه.

از فلش کارت استفاده کنید

با توجه به درسی که قراره امتحانش رو داشته باشید، مفاهیم یا واژگانی که باید حفظ کنید رو در یک لیست جمع آوری کنید بعد اون ها رو به صورت فلش کارت دربیارید. فلش کارت ها رو بخونید تا مطمئن بشید همه اون ها رو یاد گرفتید. بعد از بین اونها 3 تا رو تصادفی انتخاب کنبد و از خودتون بپرسید، اگه دارید واژگانی مثل درس ادبیات رو می خونید، سعی کنید بین فلش کارت های انتخاب شده، ارتباط برقرار کنید و رابطه ی بین اون ها رو هم یاد بگیرید. اگه شما فردی هستید که یادگیری بصری دارید، ممکن هست نیاز باشه برای یادگیری بهتر از تصاویر و نمودار ها کمک بگیرید.

شب قبل از امتحان شفاهی، چه کارهایی باید انجام بدید؟

 • وقتی که شما احساس خوبی در مورد ظاهرتون داشته باشید، اعتماد بنفس تون بیشتر میشه. بهترین ایده این هست که شب قبل از امتحان لباس هاتون رو آماده کنید. لباس های فرم مناسب که در اون ها راحت باشید. مطمئن باشید لباس هایی بپوشید که در حین جواب دادن به سوالات برای شما ایجاد حواس پرتی نکنند.
 • کافئین نخورید. خوردن نوشیدنی های کافئن دار و بیدار موندن شب امتحان اصلا خوب نیست، شما نیاز دارید به اندازه کافی بخوابید تا در روز امتحان سرحال و هوشیار باشید.
 • نوشته ها و یادداشت ها رو دسته بندی کنید و اگه به وسایل خاصی در حین امتحان نیاز دارید اون ها رو آماده کرده و در کیفتون بذارید.
 • یک بار دیگه جواب ها رو جلوی آینه تمرین کنید.

روز امتحان شفاهی چه کارهایی باید انجام دهید؟

 • حتما یک صبحانه مغذی بخورید، حتی اگه احساس گرسنگی نمی کنید.
 • لبخند بزنید.
 • قبل از اینکه به سوالات پاسخ بدید، یک دقیقه به خودتون فرصت بدید و به جواب فکر کنید.
 • تشخیص بدید که به اندازه کافی حرف بزنید و جواب رو توضیح بدید. خیلی مهم هست که کی و چجوری جمله رو تموم کنید.
 • سوال های بله و خیر رو با مثال و یا دلیل توضیح بدید.
 • اگه احساس کردید جواب سوالی رو نمی دونید یا یادتون رفته دچار استرس نشید با خیال راحت چند دقیقه برای پیدا کردن جواب فکر کنید.
 • اگه این امکان برای شما وجود داره که از کاغذ و خودکار استفاده کنید، سعی کنید تصاویری که با اونها مطالب رو به ذهن سپردید، بکشید تا جواب سوال یادتون بیاد.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *