چگونه خود را برای امتحانات آماده کنیم؟

فصل امتحانات یکی از معضلاتی است که بسیاری از دانش آموزان با آن درگیر هستند. بسیاری از دانش آموزان درس خواندن را سرسری می گیرند و خود را برای امتحانات آماده نمی کنند. برای اینکه به جنگ امتحانات بروید و از پس آنها بر آیید باید ترفندهایی را یاد بگیرید که در مطلب امروز به آنها اشاره کردیم.

 

 شبها زود بخوابید

سعی کنید شب قبل از امتحان زود تر بخوابید و استراحت کافی کنید تا سر حال در جلسه امتحان حضور داشته باشید. یک شام سالم مانند ماهی می تواند گزینه عالی برای شب امتحان باشد زیرا منبعی سرشار از اسید چرب امگا 3 است. همچنین یک صبحانه مناسب را از قلم نیندازید خوردن یک عدد موز و یا یک صبحانه سبک می تواند گزینه ی مناسبی باشد تا در هنگام امتحان خیلی هم سنگین نباشید.

 صبح زود از خواب بلند شوید

شما باید صبح روز امتحان زود از خواب بیدار شوید تا زمان کافی برای آماده شدن در اختیارتان باشد. زنگ ساعت خود را تنظیم کنید تا به موقع از خواب برخیزید و خود را برای امتحان آماده کنید. روز امتحان را بدون استرس و تشویش ذهنی آغاز نمایید تا هنگامی که سر جلسه حضور پیدا کردید آنچیزی باشید که برای رسیدن به آن تلاش کردید.

صبحانه سالم و مقوی بخورید

از خوردن صبحانه ی سنگین و مواد اشباع کننده و یا قندی دوری کنید، سعی کنید غذاهایی مناسب مثل تخم مرغ، نان تست، غلات و میوه جات بخورید. یک لیوان شیر یا آب میوه تازه می تواند نوشیدنی مناسب برای صبح روز امتحان باشد. تا می توانید غذاهای پر انرژی مصرف کنید تا بدن شما در طول امتحان احساس ضعف نکند. همچنین پرخوری نکنید و بیش از حد غذا نخورید تا در هنگام امتحان دچار مشکل نشوید تا این موضوع نتواند شما را در طول امتحان عصبی و ناراحت کند. خوردن شکلات تلخ مغز و ذهن شما را تقویت می کند.

 برای مرور کردن از یادداشتها کمک بگیرید

شاید شما بتوانید با مرور کتابی که قبلا به طور کامل آن را خوانده اید و به آن اشراف دارید خود را برای امتحان آماده کنید، اما وقت خود را بر روی یک کتاب حجیم قرار ندهید و خود را در صفحات زیاد آن گم نکنید. می توانید با روشهای مرور پیش از امتحان تمام موضوعات را یک بار دیگر برای خود مورد بررسی قرار دهید و با این کار به آرامش برسید چرا که آرامش کلید موفقیت در امتحانات است.

 آرامش خود را حفظ کنید

باید آرامش کافی داشته باشید. همه ی افکار فریبنده و استرس آور می توانند یک خطر بزرگ برای شما در این دوران باشند. حال که زمان امتحان فرا رسیده است آیا می توانید کاری کنید؟ دیگر نمی توانید چیزی را تغییر دهید و با چنین افکاری فقط تمرکز خود را بر هم خواهید زد. اکنون زمان آن رسیده که ثمره تلاشهای خود را بست آورید، پس فقط روی نکات مثبت متمرکز شوید نه کارهایی که انجام نداده اید.

تجهیزات لازم برای امتحان را آماده کنید

مطمئن شوید تمام وسایلی را که در طول آزمون به آنها احتیاج دارید را تهیه کرده اید. اگر امتحان ریاضی دارید وسایلی که در این آزمون مانند ماشین حساب، خودکار، مداد و پاک کن و یا هرچیز دیگری را که احتیاج دارید آماده کنید. قبل از اینکه معلم شما برگه سوالات را بر روی میزتان قرار دهد، تمام وسایل خود را بر روی میز بگذارید. اگر امتحان زبان انگلیسی دارید نیاز نیست که اطرافتان را با وسایل متفاوت شلوغ کنید، اما با این حال برای هر امتحان شما به خودکار و یا مداد حتما احتیاج پیدا خواهید کرد.

 نکات کلیدی را بنویسید

اگر امتحان ریاضی یا مفهومی دارید ممکن است بخواهید فرمولها را روی یک کاغذ بنویسید. این کار به این دلیل است تا اگر بعدا آنها را فراموش کردید بتوانید با کمی مطالعه ی آن یادداشتها دوباره فرمولها را به خاطر بیاورید. اگر امتحان زبان انگلیسی دارید لازم است که بسیاری از مطالب را برای مرور مجدد یادداشت کنید تا با این کار بتوانید راحت تر درسها را باز خوانی کنید. ممکن است این یادداشتها شامل معانی کلمات قواعد و یا هر چیز دیگری باشد که باید دوباره آنها را تکرار نمایید.

اگر امتحان خود را خوب شروع کنید، خوب هم به پایان خواهید رساند

این موضوع به معنای اینکه اگر امتحان خود را بد شروع کنید حتما بد هم به پایان می رسانید نیست. قبل از پایان امتحان و دادن برگه ی پاسخ نامه مطمئن شوید که به تمام سوالات پاسخ داده اید و قبل از جواب دادن به سوالات متن سوال را کامل و تا انتها بخوانید. با شروع امتحان سعی کنید از پاسخ دادن به سوالاتی که جواب آنها را میدانید آغاز کنید. سوالی را قبل از امتحان مرور کرده اید و یا فرمول مساله ی دیگری را می دانید با نوشتن و حل کردن آنها در ابتدا، جواب باقی مسائل نیز به ذهنتان خواهد رسید و می توانید سوالات دشوار تر را نیز حل کنید.

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *