راهکارهای موثر برای آرامش قبل از خواب

خواب شبانه برای همه افراد ضروری است. خواب با کیفیت نه تنها شما را جوان نگه می دارد بلکه سالم و فعال هم می کند. همه ی افراد اهمیت خواب را می دانند، اما گاهی اوقات بدلیل خستگی که دارند نمی توانند بخوابند. گاهی اوقات شما احساس خستگی می کنید و قصد دارید که به رختخواب بروید، اما شما به راحتی نمی توانید بخوابید. در این مواقع چند دلیل وجود دارد، اما استرس یکی از اصلی ترین دلایل است. وقتی که ذهنتان به تمام اتفاقهایی که در طول روز رخ داده است مشغول باشد شما قادر نخواهید بود به راحتی بخوابید. شما همچنین نگرانی هایی درباره ی بعضی موضوعات مربوط به آینده را نیز دارید. در ادامه ما چند نکته برای ایجاد آرامش قبل از خواب را بیان می کنیم تا به شما کمک کنیم یک شب آرام و خوبی داشته باشید.

قبل از خواب کاری نکنید که خواب از چشمانتان فاصله بگیرد

بعضی اوقات طول می کشد تا به خواب بروید، بنابراین قبل از خواب ایمیل و یا متنی را به کسی ارسال نکنید. حداقل 30 تا 45 دقیقه قبل از خواب کارهایتان را کنار بگذارید و از انجام کاری که می تواند ذهنتان را مشغول کند دوری کنید. مثلا کار با کامپیوتر یا حتی کارهای مربوط به محل کارتان می تواند ذهن را تحریک کند.

از تماشای تلویزیون اجتناب کنید

دیدن فیلم های کمدی نه تنها باعث می شود که ذهنتان هشیار و بیدار باشد، بلکه از به خواب رفتن شما نیز جلوگیری می کند. تماشای تلویزیون را حداقل 30 دقیقه قبل از خواب کنار بگذارید.

قبل از اینکه بخوابید مناجات کنید

اگر شما یک فرد مذهبی و معتقد هستید، این یکی از بهترین راه ها برای داشتن یک خواب شبانه ی با کیفیت است. شما می توانید قبل از اینکه بخوابید کمی مناجات کنید. به راحتی چشمهای خود را ببندید و با خدای خود به راز و نیاز بپردازید. نماز و مناجات آرامش را دوباره به ذهنتان بر می گرداند.

یک موسیقی آرام بخش گوش دهید

این یک انتخاب ایده آل برای کسانی است که به طبیعت علاقمند هستند. منابع زیادی وجود دارد که صداهای مختلف طبیعت را می توانید در آنجا بیابید. این صداها ممکن است شامل صدای آواز خواندن پرندگان، صدای امواج اقیانوسها، صدای رودخانه ها و آبشارها و غیره باشد. سعی کنید موسیقی های آرامش دهنده با انواع آلات مختلف موسیقی را تهیه کرده و گوش دهید. دوستداران موسیقی می توانند به برخی آهنگ های آرامش بخش که باعث بروز احساسات در شما نمی شود را هم گوش کنند.

نفس عمیق بکشید

به مدت 10 دقیقه بنشینید و نفس عمیق بکشید. وقتی که نفس خود را حبس و خارج میکنید روی تنفس خود تمرکز کنید، اگر جز این باشد ممکن است ذهنتان در جای دیگر مشغول باشد و تنفس منظمی را تجربه نکنید.

یک دوش آب گرم بگیرید

شاید به نظرتان منطقی نباشد، اما واقعا روشی تاثیر گذار است. این موضوع یک منطق علمی در پشت خود دارد.  یک حمام آب گرم عضلاتتان را شل کرده و درجه حرارت درونی بدنتان را افزایش می دهد. انجام این کار در نهایت به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی به خواب عمیق فرو بروید.

متوقف کردن فکر درباره همه مسائل و تعطیل کردن ذهن

قبل از اینکه به رختخواب بروید از فکر کردن درباره موضوعات، کارهای روزانه، فرزندان، همسر و تمام وظایفی که دارید را متوقف کنید. یک تعطیلات ذهنی برای خود در نظر بگیرید و از قدرت تخیلتان برای رفتن به یک مکان آرام دور از خانه و محل کارتان کمک بگیرید.

روزانه حداقل 45 دقیقه ورزش کنید

ورزش کردن یک راه موثر برای کاهش استرس است. شما می توانید در هنگام صبح ، عصر یا حداقل سه ساعت قبل از خواب ورزش کنید. در واقع انجام تمرینات ورزشی به شما کمک خواهد کرد تا بهتر بخوابید چون باعث می شود که عضلاتتان سخت کار کنند. همچنین باعث می شود که خون در قلب سریعتر حرکت کند.

 با اتاق خواب خود دوست باشید

در اتاق خوابتان احساس راحتی کنید. وسایلی را که استفاده نمی کنید و چیزهای دیگر را که احتیاج ندارید از اتاق خارج کنید. تخت، بالشت و رختخوابتان را تمیز نگه دارید. برای ملحفه ی رختخوابتان رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید و دکوراسیون اتاق خوابتان را در تعطیلات آخر هفته تغییر دهید. اتاقی که در آن می خوابید نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد. آن را تاریک نگه دارید. اگر در اتاق کاملا تاریک احساس ناراحتی می کنید از نور کم استفاده نمایید تا اتاقتان کمی روشن شود.

 از عطر خوشبویی برای احساس آرامش استفاده کنید

بعضی از روغنهای ضروری غیر پزشکی می تواند باعث آرامش شما شود. بنابراین یکی را که بیشتر از همه دوست دارید انتخاب کنید و آن را در فضای اتاق پخش کنید. پخش کننده را حداقل 30 دقیقه قبل از خواب سویچ کنید. برخی از روغنهای ضروری خوب اسانس اسطوخدوس، گل شمعدانی، چوب صندل و گل رز است.

در هم ریختگی ذهنتان را از بین ببرید و یک لیست از کارهایتان آماده کنید

یک قلم و کاغذ را بردارید و یک لیستی از کارهایی که باید انجام دهید را تهیه کنید. انجام این کار به شما کمک می کند که وظایف و کارهایی را که باید سریعتر انجام شود را برنامه ریزی کنید. این ایده خوبی است تا به افراد کمک کند با استرس روبرو نشوند. شما همچنین می توانید نگرانی های خود را بر روی کاغذ بنویسید. راه حلی که برای برخی از مشکلات وجود دارد را یادداشت نمایید و بقیه را برای روز بعد نگه دارید.

منبع: magforliving

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *